HS swimming: Easthampton swims past South Hadley

Published: 1/24/2020 11:48:12 PM
Modified: 1/24/2020 11:48:01 PM

The Easthampton girls swimming & diving team defeated South Hadley, 53-41, on Friday at Michael E. Smith Middle School.

Natalia Robak took first in both the 200 individual medley (2:17.86) and the 50 freestyle (26.33) for the Eagles. Teammate Saige Harper took first in the 100 freestyle (57.95) and the 100 backstroke (1:07.37).

Both were apart of two winning relays.

Harper, Kathryn Geertsma, Robak and Courtney Ross won the 200 medley relay, placing first in 2:10.01.

Jillian Scott, Amelia Craig, Harper and Robak (1:52.82) placed first in the 200 freestyle relay.

Eva Bartosz was first in the 100 butterfly (1:11.35) for South Hadley. Kate Corriveau (6:43.01) placed first in the 500 free.

The South Hadley boys team of Eric Bergeron, Joseph Menard, Griffin Funk and Brady Pete earned its first win of the season by defeating Easthampton, which has one swimmer, senior Chris Vayda.

Boys swimming & diving

Amherst Regional 117, Central 53

at Amherst Regional Middle School

200 medley relay — (A) 1. Noah Labich, Jacob Laney, Evander Maradiaga, Eric Lian, 1:50.59; 200 free — (A) 1. Labich, 2:08.36; 200 IM — (A) 1. Callum McDonald, 2:16.09; 50 free — (A) 1. Labich, 22:59; 100 fly — (A) 1. Labich, 52:14; 100 free — (A) 1. McDonald, 54:98; 500 free — (A) 1. Laney, 5:51.34; 200 free relay — (A) McDonald, Alvin Li, Maradiaga, Lian, 1:43.59; 100 back — (A) 1. Grant Donta-Venman, 1:17.91; 100 breast — (A) 1. Li, 1:13.43; 400 free relay — (A) 1. Lian, McDonald, Laney, Labich, 3:40.84

Records: Amherst (6-4, 6-0 Patriot)

Belchertown 101, Westfield 69

at Belchertown

200 medley relay — (B) 1. Chris Chumbley, Nate Dragon, Aidan Endress, Kagan Sherson, 1:43.95; 200 free — (B) 1. Matt Stelmokas, 1:53.48; 200 IM — (B) 2. Endress, 2:12.66; 50 free — (B) 2. Chumbley, 22.46; 100 fly — (B) 1. Chumbley, 54.22; 100 free — (B) 1. Dragon, 50.01; 500 free — (B) 1. Stelmokas, 5:16.41; 200 free relay — (B) 2. Sherson, Evan Harrington, Jacob Bresnahan, Stelmokas, 1:39.02; 100 back — (B) 2. Endress, 1:00.21; 100 breast — (B) 1. Dragon, 1:05.15; 400 free relay — (B) 1. Chumbley, Endress, Stelmokas, Dragon, 3:26.64;

Records: Belchertown (9-0, 5-0 Minuteman)

East Longmeadow 123, Northampton 55

at JFK Middle School

200 medley relay — (N) 2. Jack Mattison-Gulotta, Theodore Bayne, Oliver Schalet, Anthony Azzaro, 2:01.47; 200 free — (N) 3. Miguel Warton, 2:11.04; 200 IM — (N) 3. Mattison-Gulotta, 2:36.94; 50 free — (N) 1. Schalet, 22.47; Diving — (N) 1. Calvin Cote-L’Heureux, 158; 100 fly — (N) 4. Mattison-Gulotta, 1:12.34; 100 free — (N) 2. Bayne, 1:03.7; 500 free — (N) 1. Schalet, 4:52.48; 200 free relay — (N) 2. Warton, Mattison-Gulotta, Azzaro, Schalet, 1:45.46; 100 back — (N) 4. Henry Bayne, 1:22.01; 100 breast — (N) 4. T. Bayne, 1:17.3; 400 free relay — (N) 3. H. Bayne, Jamison Lvalle, Cote-L’Heureux, Warton, 5:09.64;

Records: Northampton (1-7, 0-6 Minuteman)

Palmer 103, Holyoke 6

at Holyoke

100 free — (H) 3. Jose Roman, 1:12.1; 100 breast — (H) 3. Roman, 1:33.14

Records: Holyoke (0-8, 0-4 Constitution)

South Hadley 22, Easthampton 8

at Michael E. Smith Middle School

200 free — (SH) 1. Brady Pete, 2:05.22; 200 IM — (E) 1. Chris Vayda, 2:16.20; 50 free — (SH) 1. Eric Bergeron, 28.3; 100 fly — (E) 1. Vayda, 56.11; 100 back — (SH) 1. Pete, 1:05.27; 100 breast — (SH) 1. Bergeron, 1:25.89

Records: South Hadley (1-9, 1-5 Patriot) Easthampton (0-11, 0-6)

Girls swimming & diving

Amherst Regional 117, Central 53

at Amherst Regional Middle School

200 medley relay — (A) 1. Sara Baxter, Vianka Acosta-McKenzie, Lucy Smith, Adda Hennesey, 1:52.62; 200 free — (A) 1. Baxter, 2:13. 53; 200 IM — (A) 1. Donta-Venman, 2:35.99; 50 free — (A) 1. Hennessey, 27.34; 100 fly — (A) 1. Acosta McKenzie, 1:05.83; 100 free — (A) 1. Hennessey, 59.60; 500 free — (A) 1. Smith, 5:45.69; 200 free relay — (A) 1. Sadie Cyr, Kaelyn Zakaitis, Donta-Venman, Acosta-Mckenzie, 1:56.06; 100 back — (A) 1. Smith, 1:09.93; 100 breast — (A) 1. AnnaMaria Biagi, 1:13.16; 400 free relay — (A) 1. Cyr, Hennessey, Baxter, Smith, 4:04.71

Records: Amherst (6-4, 6-0 Patriot)

Easthampton 53,
South Hadley 41

at Michael E. Smith Middle School

200 medley relay — (E) 1. Saige Harper, Kathryn Geertsma, Natalia Robak, Courtney Ross, 2:10.01; (SH) 2. Olivia Geitz, Trinity Roy, Eva Bartosz, Emma Skibel, 2:12.84; 200 free — (E) 1. Jillian Scott, 2:20.83; (SH) 3. Caitlyn Ouellette, 2:36.03; 200 IM — (E) 1. Robak, 2:17.86; (SH) 3. Elyse Manzi, 2:58.26; 50 free — (E) 1. Robak, 26.33; (SH) 2. Sydney Mercier, 28.64; 100 fly — (SH) 1. Bartosz, 1:11.35; (E) 2. Samantha Chapman, 1:44.64; 100 free — (E) 1. Harper, 57.95; (SH) 2. Skibel, 1:03.73; 500 free — (SH) 1. Kate Corriveau, 6:43.01; (E) 2. Natalie Vigue, 7:04.44; 200 free relay — (E) 1. Scott, Amelia Craig, Harper, Robak, 1:52.82; (SH) 2. Reese Carey, Corryn Moroney, Mercier, Bartosz, 2:02.55; 100 back — (E) 1. Harper, 1:07.37; (SH) 2. Carey, 1:21.14; 100 breast — (E) 1. Geertsma, 1:23.64; (SH) 2. Roy, 1:25.44; 400 free relay — (SH) 1. Ouellette, Madison Mendoza, Zoe Thomas, Corruveau, 4:32.32; (E) 3. Zoe Paradis-Stern, Elizabeth Bronson, Mackenzie Bates, Annabella Zanotti,

Records: South Hadley (4-6, 2-4 Patriot) Easthampton (7-4, 4-2)

Westfield 89, Belchertown 81

at Belchertown

200 medley relay — (B) 1. Katherine Wrona, Elyssa Wrona, Nicole Beaumont, Alannah Lavoie, 2:01.67; 200 free — (B) 1. Brooke Podsiadlo, 2:07.61; 200 IM — (B) 1. Lavoie, 2:23.35; 50 free — (B) 2. K. Wrona, 27.63; 100 fly — (B) 1. Baeumont, 1:04.35; 100 free — (B) 1. Lavoie, 58.81; 500 free — (B) 2. Podsiadlo, 5:48.53; 200 free relay — (B) 2. Beaumont, E. Wrona, Allyson Linkenhoker, Podsiadlo, 1:51.42; 100 back — (B) 1. K. Wrona, 1:08.69; 100 breast — (B) 2. Beaumont, 1:19.62; 400 free relay — (B) 2. Linkenhoker, Podsiadlo, K. Wrona, Lavoie, 4:03.06; Records: Belchertown (5-3, 1-4 Minuteman)

East Longmeadow 103, Northampton 82

at JFK Middle School

200 medley relay — (N) 2. Cecelia Daisy Ripley, Ruth Geller, Ruby Gottlieb, Fiona Tischler, 2:06.9; 200 free — (N) 2. Asha Kulp, 2:13.16; 200 IM — (N) 3. Geller, 2:36.94; 50 free — (N) 2. Gottlieb, 26.34; Diving — (N) 2. Anna Chapdelaine, 164.3; 100 fly — (N) 1. Gottlieb, 1:02.71; 100 free — (N) 2. Ripley, 1:01.8; 500 free — (N) 1. Kulp, 5:50.61; 200 free relay — (N) 2. Tischler, Geller, Camille Richmond, Kulp, 1:57.74; 100 back — (N) 1. Ripley, 1:08.88; 100 breast — (N) 2. Geller, 1:23.65; 400 free relay — (N) 1. Gottlieb, Saenger Breen, Kulp, Ripley, 4:16.02;

Records: (Northampton (4-4, 2-4 Minuteman)

Palmer 94, Holyoke 56

at Holyoke

200 medley relay — (H) 2. Erin O’Donnell, Charlotte Brunette, Miranda Brunette, Acadia Joniec, 2:36.11; 200 free — (H) 1. C. Brunette, 2:27.4; 200 IM — (H) 1. M. Brunette, 2:40.68; 50 free — (H) 2. O’Donnell, 35.4; 100 free — (H) 1. M. Brunette, 1:04.68; 500 free — (H) 1. C. Brunette, 6:52.34; 100 back — (H) 1. Joniec, 1:24.62; 100 breast — (H) 3. O’Donnell, 1:56.31; 400 free relay — (H) 2. C. Brunette, O’Donnell, Joniec, M. Brunette, 4:59.47;

Records: Holyoke (3-5, 2-2 Constitution)




Daily Hampshire Gazette Office

115 Conz Street
Northampton, MA 01061
413-584-5000

 

Copyright © 2019 by H.S. Gere & Sons, Inc.
Terms & Conditions - Privacy Policy