Indoor track: Northampton girls cap undefeated regular season, win Pioneer League North title

Staff Reports

Published: 02-05-2024 3:46 PM

On the strength of three more dual meet victories on Sunday, the Northampton girls indoor track and field team capped a perfect regular season on Sunday at Smith College.

The Blue Devils swept matchups against East Longmeadow (62.5-32.5), Chicopee Comp (70-25) and Westfield (77-18), boosting their final record to 15-0. The team went 9-0 in the Pioneer League North, claiming the league title in the process.

Northampton’s big day highlighted a stellar PVIAC Meet No. 7 performance from the entire region. The season now heads to postseason meets, beginning this Sunday with the PVIAC Championship at Springfield College (3 p.m.). The state meets will follow in Boston next week.

Camilla Brewer won the 55-meter hurdles (9.35) and Teis Geis-Benton was the winner in the 1-mile (5:44.48) to power Northampton to its tri-meet sweep on Sunday.

South Hadley’s Lauren Marjanski won the 55 meters (7.55), and teammate Allison Fleury leaped to first place in the long jump (16-1). The Tigers’ 4x200 relay team also took first, crossing with a winning time of 1:54.07.

Hampshire Regional’s Kathleen Barry paced her team with a victory in the 2-mile (12:36.67).

Here are all the top five local finishers in each event from Sunday’s late session:

Girls meet

55 Meter Dash

Article continues after...

Yesterday's Most Read Articles

Northampton school superintendent: Union’s no-confidence vote shows ‘lack of courtesy’
Northampton panel member’s reappointment opposed after ‘ugly’ handicapped access remark
Former social studies teacher returns as principal at Northampton High School
Easthampton Skate Club launches crowdfunding campaign to expand at Eastworks
A ‘Refuse to Lose’ reunion: UMass stars gather to talk about Final Four run for new documentary
Father’s Day 2024: South Hadley’s Rich Marjanski cherishes era coaching his three daughters on the soccer pitch

1. Lauren Marjanski, South Hadley, 7.55

5. Allie Sullivan, Northampton, 7.75

300 Meter Dash

4. Abigail Gelinas, South Hadley, 45.11

5. Camilla Brewer, Northampton, 45.42

600 Meter Run

2. Ella Hoogendyk, Northampton, 1:48.33

3. Keegan Butler, Hampshire, 1:49.04

1.000 Meter Run

2. Maeve O'Neil, Northampton, 3:14.93

3. Tess Geis-Benton, Northampton, 3:24.06

4. Kathleen Barry, Hampshire, 3:31.56

1 Mile Run

1. Tess Geis-Benton, Northampton, 5:44.48

2. Charlotte Shimpach, Northampton, 5:53.65

3. Izzy Scott, South Hadley, 6:11.54

4. Addison Hill, South Hadley, 6:23.80

5. Maya Berman-Lagier, Northampton, 6:23.86

2 Mile Run

1. Kathleen Barry, Hampshire, 12:36.67

2. Malia Silver, Northampton, 13:01.25

3. Addison Hill, South Hadley, 13:03.64

4. Maeve O'Neil, Northampton, 13:15.89

55 Meter Hurdles

1. Camilla Brewer, Northampton, 9.35

3. Eleanor Lewis, Northampton, 9.75

4. Ava Gaida, Hampshire, 10.14

High Jump

2. Eleanor Lewis, Northampton, 4-10

4. Gwen Marion, South Hadley, 4-08

4. Allie Sullivan, Northampton, 4-08

Long Jump

1. Allison Fleury, South Hadley, 16-1

3. Abigail Gelinas, South Hadley, 15-7

4. Allie Sullivan, Northampton, 15-7

5. Eleanor Lewis, Northampton, 14-9.25

Shot Put

2. Allyson Busone, Northampton, 27-10

3. Emma Levreault, South Hadley, 27-5

4. Ashley Cortis, Hampshire, 26-9

Boys meet

The Blue Devils had a trio of individual winners on Sunday, helping the club to a 2-1 record with wins over Westfield and Chicopee Comp.

Ryland Breen took first in the 300 meters (37.65) for Northampton, while Davis Wheat won the 1,000 meters (2:40.30) and Liam Ewers was the winner in the 600 meters (1:26.94).

Hampshire’s Jaiden Kudelka won the 55 meter dash (6.66) to round out the individual winners locally.

Here are all the top five local finishers in each event from Sunday’s late session:

55 Meter Dash

1. Jaiden Kudelka, Hampshire, 6.66

2. Ryland Breen, Northampton, 6.692

300 Meter Dash

1. Ryland Breen, Northampton, 36.69

2. Juan Jose Adams Causton, Northampton, 37.65

600 Meter Run

1. Liam Ewers, Northampton, 1:26.94

2. Nick Brisson, Hampshire, 1:27.47

3. Aidan Conklin, Hampshire, 1:32.02

4. Owen Cubi, Hampshire, 1:32.31

5. Xander Lane, Northampton, 1:32.80

1,000 Meter Run

1. Davis Wheat, Northampton, 2:40.30

5. Alex Sirois, Northampton, 2:48.58

1 Mile Run

2. Teddy King-Pollet, Northampton, 4:36.03

5. Nathan Hutchinson, South Hadley, 4:56.20

2 Mile Run

2. Oscar Schiff, Hampshire, 10:40.63

3. Gavin Dafonte, Hampshire, 10:55.23

5. Jonathan Parker-Yourga, Northampton, 11:18.06

55 Meter Hurdles

4. Jameson Webber, South Hadley, 8.63

High Jump

5. Julius Hebenth, South Hadley, 5-4

Shot Put

4. Davis Wheat, Northampton, 34-11.25

5. Ryland Breen, Northampton, 34-5.75

Early meet results

Here are some of the highlights from Sunday’s early session at Smith College:

Holyoke

Holyoke sophomore Yasani Thompson blitzed the field to win the 55-meter dash with a time of 7.41 seconds on Sunday, and also bested the field in the 300 with a time of 43.18 seconds.

In the 600, junior Siobhan Armstrong was the runner-up in 1:49.46.

Amherst

Three event wins on the boys’ side propelled the Hurricanes on Sunday morning.

David Pinero-Jacome won the 600 meters (1:24.92) and Miguel Pinero-Jacome captured first in the 1,000 meters (2:45.05).

Junior Logan Alfandari also snagged a victory, besting the field in the shot put with a top heave of 48-6½.

Moniha Krouch was third in the shot put (40-2½), and Amherst teammate Nicolas Lisle took second behind Pinero-Jacome in the 600 (1:25.05).  

On the girls’ side, Ololara Baptiste had Amherst’s top finish — a third-place performance in the 55 meters (7.67).

Frontier

The Redhawks also competed in the early session on Sunday, with both the Frontier boys (83-7) and girls (85-5) coming away with wins over Commerce. 

On the boys side, Aidan Valderrama took second in the high jump (5-8).

On the girls side, Leah Gump won the 2 mile (12:59.37) and took fifth in the mile (6:11.65), Hannah Davis finished in second in the 55 hurdles (9.65), Nicole Plasse placed third in both the 600 (1:50.43) and the long jump (14-10), Addison Morrey came in third in the 1,000 (3:36.67), and Lilly Novak came in third in the shot put (27-11.75).