Daily Hampshire Gazette - Established 1786
Rain
71°
Rain
Hi 78° | Lo 58°

Gateway graduates and awards

Gateway graduates

Amelia Anderson, Jean Baillargeon, Samuel Balukonis, Steven Banach, Jolene Bertram, Rachael Birdsall, Katheren Blanchard

Diana Blood, Kimberly Bolduc, Madison Brown, Shawna Brown, Sarah Carpenter, Nicholas Cerveny, Katie Clark, Aliisa Cooper, Brad Dawley, Jessica Deforge, Michael Dewey

Kira Downie, Brooke Fairman, Ciara Fay, Matthew Fisher, Ryan Fisk, Danielle Fox, Holley Gagnon, Krista Garriepy, Megan Gendreau, Andrew Goszkowicz, Madison Graham, Stephanie Griffin

Alexandra Grzybowski, Coleton Hammond, Joshua Hartley, Jacob Heroux, William Hetherington, Justin Iacovelli, Samantha Jasmin, Jaycie Johnson, Jennifer Johnson, Leandra Kalesnik, Kolby Lafayette, Jarrod Laroche, Samantha Levreault

Jessica Luczynska, Zachary Mackechnie, Ashleigh Markewicz, Fredrick Massee, Kaitlin Mastello, Ryan McCarthy, Kendra Meissner, Kolleen Morrissey, Kyle Morrissey,

Nicholas Niedzielski, Cassandra Nolan, Erica Nye, Joseph Orlowski, Cody Otten, Sarah Parker, Jessie Paulson, Colleen Pease, Daniel Pease, Jamie Pease, John Pelullo

Amanda Pena, Molly Pieciak, Emily Potorski, Victoria Reid-Tyburski, Samuel Rexer

Jacob Robitaille, Joshua Robitaille, Joseph Roos, Haley Runyon , Jonathan Saloio, Steven Sampsel, Nicole Senecal, Justin Seney,

Evan Smith, Victoria Sobotka, Andrew Stenico, Luke Stiles, Zackery Strycharz, Kaitlin Sullivan, Savannah Talbot, Jade Tarris, Olga Anatol Tereshchuk, Victor Vlasyuk, Kristine Vorwerk, Alissa Williams, Sara Williams, Rebecca Wolfe

Gateway awards

Amelia Anderson: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, National School Choral Award

Jean Baillargeon: Honors 3 Terms, Excellence in Forensics, Wood Technology

Steven Banach: Chapter 74 Welding Award

Rachael Birdsall: Honors 3 Terms, Excellence in Integrated Math 3, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts, Excellence in English Applications

Diana Blood: Excellence in Choir

Kimberly Bolduc: Valedictorian, National Honor Society, Honors 3 Terms, National Merit Scholarship Program Letter of Commendation, Massachusetts Association of School Superintendents Certificate of Excellence, John & Abigail Adams Scholarship, Gateway Math Award, Excellence in AP Physics, Highest Achievement in Spanish 2 & 3 Advanced, Robert Shipman Social Studies Award, Highest Achievement in Advanced Placement English Language and Composition, Academic “G” Award, William F. Hennessey Scholarship

Sarah Carpenter: Honors 3 Terms

Nicholas Cerveny: Honors 3 Terms, Chapter 74 Welding Award

Katie Clark: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Anatomy & Physiology, Highest Average in Advanced English 4, The Picasso Award for Excellence in Digital Arts, Academic “G” Award, Nate McKinney Renewable Memorial Scholarship

Aliisa Cooper: National Honor Society, Honors 3 Terms, Be Green Recognition, Excellence in Anatomy & Physiology, Excellence in AP Calculus, Excellence in Forensics, Academic “G” Award, Sue Donovan Memorial Scholarship, Gateway Teachers Association Scholarship, Karen May Hart Scholarship

Jessica Deforge: Honors 3 Terms, Yearbook Participation, The Picasso Award for Excellence in Digital Arts

Kira Downie: John & Abigail Adams Scholarship

Brooke Fairman: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, “Gymmer” Nominee , Excellence in Physical Education Award – “Gymmer”, United States Marines Athletic Excellence Award, Gateway Math Award, Academic “G” Award, Be Green Recognition, Excellence in Anatomy & Physiology, APA TOPSS Awards in Psychology, Excellence in Spanish 2 Advanced, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, Karen May Hart Scholarship

Ciara Fay: Honors 3 Terms, Be Green Recognition, Excellence in AP Calculus, Excellence in Forensics, Excellence in Anatomy & Physiology, Sue Donovan Memorial Scholarship, Margaret & Agnes O’Donnell Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship, Drs. Huffmire & Arenstam Scholarship

Matthew Fisher: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, “Gymmer” Nominee, Joseph Euler Memorial Scholarship

Ryan Fisk: Honors 3 Terms, Student Council Recognition, “Gymmer” Nominee, Jurgen G. Igel Memorial Scholarship, Chester Hill Association Scholarship, Gateway Athletic Booster Club Scholarship

Danielle Fox: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Precalculus, Excellence in Advanced Physics, The Picasso Award for Excellence in Digital Arts, “Gymmer” Nominee, Academic “G” Award

Krista Garriepy: , Honors 3 Terms, Sheriff Robert J. Garvey Scholarship Award, Excellence in Choir, School Climate, Student Council Recognition, Excellence in Spanish 2

Megan Gendreau: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Achievement in Spanish 4 Advanced, Outstanding Yearbook Participation

Andrew Goszkowicz: Honors 3 Terms

Madison Graham: Honors 3 Terms, Sue Donovan Memorial Scholarship, Maureen Hartnett Scholarship, Gateway Athletic Booster Club Scholarship

Alexandra Grzybowski: National Honor Society, 2013 Golden Achievement Nominee, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Anatomy & Physiology, Excellence in AP Calculus, Highest Average in Advance English 4, Outstanding Yearbook Participation, A.P. Pettis Fund Scholarship, Robert & Grace Strickland Memorial Scholarship, Robert B. Goodman Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship, Montgomery Historical Society Scholarship

Coleton Hammond: The Picasso Award for Excellence in Fine Arts, Outstanding Yearbook Participation

Joshua Hartley: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship

Jacob Heroux: Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship

William Hetherington: Chapter 74 Welding Award

Justin Iacovelli: Student Council Recognition, “Gymmer” Nominee

Samantha Jasmin: Honors 3 Terms

Jaycie Johnson: John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Choir, Social Club Participation

Jennifer Johnson: Organizational Excellence, Be Green Recognition, Social Club Participation, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts

Kolby Lafayette: Excellence in Choir, Social Club Participation

Jarrod Laroche: Honors 3 Terms, Chapter 74 Welding Award

Samantha Levreault: National Honor Society, 2013 Golden Achievement Nominee, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, United States Marines Semper Fidelis Award for Music Excellence, Excellence in Anatomy & Physiology, Excellence in AP Calculus, Student Council Recognition, Academic “G” Award

Jessica Luczynska: Honors 3 Terms

Zachary Mackechnie: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, “Gymmer” Nominee, Academic “G” Award, United States Marines Scholastic Excellence Award, Chicopee Municipal Employees Credit Union Scholarship, Captain T. Dustin Alward Memorial Scholarship, John & Nora Jennings Memorial Scholarship, Chicopee Fire Department-Local 1710 Scholarship, Polish National Credit Union Scholarship, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, Alice & Henry Euler Memorial Scholarship, A.P. Pettis Fund Scholarship, Montgomery Historical Society Scholarship

Ashleigh Markewicz: Excellence in English Applications

Kaitlin Mastello: National Honor Society, Honors 3 Terms, Be Green Recognition, Social Club Participation, Excellence in Advanced Physics, Gateway Athletic Booster Club Scholarship , Crane Memorial Scholarship

Ryan McCarthy: Excellence in English Applications

Kendra Meissner: Honors 3 Terms, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts, Excellence in English Applications, Louis Armstrong Jazz Award

Kolleen Morrissey: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Precalculus, Excellence in Advanced Physics, Highest Average in Standard English 4, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, Alice & Henry Euler Memorial Scholarship, Westfield Bank Future Fund Scholarship, A.P. Pettis Fund Scholarship

Kyle Morrissey: Golden Achievement Award, National Honor Society, 2013 Golden Achievement Nominee, Honors 3 Terms, Excellence in Forensics, Honey Dew Donut Scholarship, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, A.P. Pettis Fund Scholarship

Nicholas Niedzielski: Honors 3 Terms, Vocational Awareness, Social Club Participation

Cassandra Nolan: Honors 3 Terms, Excellence in Choir, Social Consciousness, Be Green Recognition, Social Club Participation

Erica Nye: Excellence in English 3A, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts

Joseph Orlowski: Honors 3 Terms, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts, Holyoke Teachers Association Senior Award

Sarah Parker: National Honor Society, John & Abigail Adams Scholarship, Fred Waring Director’s Award for Choir, Be Green Recognition, Social Club Participation, Excellence in AP Calculus, Academic “G” Award, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship

Jessie Paulson: Excellence in English 3A

Colleen Pease: Honors 3 Terms, Excellence in Advanced Physics

Jamie Pease: Honors 3 Terms, Excellence in Anatomy & Physiology, Excellence in AP Calculus, Sue Donovan Memorial Scholarship, Gateway Athletic Booster Club Scholarship, Huntington High School Alumni Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship, Drs. Huffmire & Arenstam Scholarship

Amanda Pena: Honors 3 Terms, Excellence in Choir, Excellence in Mentoring, Social Club Participation, Yearbook Participation

Emily Potorski: National Honor Society, 2013 Golden Achievement Nominee, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, United States Marines Scholastic Excellence Award, School Climate, Academic “G” Award, Gateway Math Award, Student Council Recognition, Highest Achievements in Spanish 2 & 3 Advanced, Blue & Gold Committee Scholarship

Samuel Rexer: ‘Gymmer” Nominee, Excellence in Physical Education Award – “Gymmer”, United States Marines Athletic Excellence Award

Jacob Robitaille: Honors 3 Terms, Excellence in Spanish 2, The Picasso Award for Excellence in Digital Arts, Academic “G” Award

Joshua Robitaille: Honors 3 Terms, Excellence in Spanish 2, Academic “G” Award

Haley Runyon: Honors 3 Terms

Jonathan Saloio: Honors 3 Terms, United States Marines Semper Fidelis Award for Music Excellence, Excellence in Anatomy & Physiology, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship

Nicole Senecal: Honors 3 Terms, Excellence in Choir, Be Green Recognition, Excellence in Forensics, Social Club Participation

Evan Smith: Honors 3 Terms

Victoria Sobotka: National Honor Society, Honors 3 Terms, Be Green Recognition, Social Club Participation, Hank Henderson Award, Yearbook Participation, Academic “G” Award, Gateway Teachers Association Scholarship, Sue Donovan Memorial Scholarship, Huntington Lions Club Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship, A.P. Pettis Fund Scholarship, Montgomery Historical Society Scholarship

Luke Stiles: Chapter 74 Welding Award

Zackery Strycharz: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Be Green Recognition, Excellence in Forensics

Kaitlin Sullivan: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Outstanding Yearbook Participation, The Picasso Award for Excellence in Fine Arts

Savannah Talbot: John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Choir, Social Club Participation, Highest Average in Standard English 4, Sue Donovan Memorial Scholarship, Huntington High School Alumni Scholarship

Jade Tarris: National Honor Society, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Algebra 3 and Trigonometry

Olga Tereshchuk: National Honor Society, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Be Green Recognition, Excellence in Forensics, Excellence in AP Physics, Excellence in Anatomy & Physiology, Gateway Math Award, Academic “G” Award, Harry H. & Gertrude G. Rapp Trust, Crane Memorial Scholarship, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship

Kristine Vorwerk: Salutatorian, National Honor Society, 2013 Golden Achievement Nominee, Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Skidmore College Porter Scholarship in Mathematics & Science, National Merit Scholarship Program Letter of Commendation, Be Green Recognition, Gateway Math Award, Excellence in AP Physics, Excellence in Spanish 4 Advanced, APA TOPSS Award in Psychology, Academic “G” Award, Highest Achievement in Advanced Placement English Language And Composition, John Phillip Sousa Band Award, Richard D. & Claire A. Carmel Scholarship, Band Booster Scholarship

Alissa Williams: Outstanding Band Member Award

Sara Williams: Honors 3 Terms, John & Abigail Adams Scholarship, Excellence in Choir

Rebecca Wolfe: Honors 3 Terms, Excellence in Anatomy & Physiology, “Gymmer” Nominee, Huntington Lions Club Scholarship, Chester Hill Association Scholarship, Crane Memorial Scholarship

Related

Gateway Regional grads hear: ‘Once a Gator, always a Gator!’

Monday, June 17, 2013

HUNTINGTON — A drenching rain curtailed the traditionally outdoor graduation, but inside the auditorium at Gateway Regional High School the enthusiasm of the Class of 2013 was infectious. It was standing room only as parents, grandparents, and friends packed the school’s auditorium. Many sat with large bouquets of flowers on their laps as they watched the 91 graduates clad in … 0