Daily Hampshire Gazette - Established 1786
P/sunny
58°
P/sunny
Hi 77° | Lo 63°

Tuesday’s high school cross country: Frontier, Amherst, South Hadley stay perfect

NULL

NULL

A number of cross country teams stayed perfect Tuesday.

The Frontier Regional boys and girls teams each moved to 9-0 following victories over Greenfield.

Amherst’s boys and girls teams are 6-0 following a pair of wins over Minnechaug. The boys earned a tight 27-28 win.

The South Hadley girls are now 9-0 after easy wins over West Springfield and Central.

Not to be outdone, the Belchertown boys are 10-1 after beating East Longmeadow.

Boys Cross Country

Frontier Regional 20, Greenfield 41

at Greenfield, 3.1 miles

Winner: 1. Will Borey (G), 18:28

Frontier (9-0): 3. Colin Lacey, 19:29; 4. Orlando Wildman-Hanlon, 19:30; 5. Tre Roy, 20:07; 6. Aidan Waldron, 20:11; 7. Brandyn Robinson, 20:21

Holyoke Catholic 27, Mahar 32

Hampshire Regional 21, Holyoke Catholic 34

Hampshire 24, Mahar 35

at Whiting Resevoir, 2.72 miles

Winner: Zabien Shaw (M), 15:05

Holyoke Catholic (7-4, 4-2 Pioneer South): 3. Tyler Cox, 15:40; 7. John Egan, 16:39; 11. Brendan Bailey, 17:26; 12. Mitsu Ramirez, 17:46; 13. Mike Tetrault, 17:47

Hampshire (7-2, 7-0-1 Pioneer South): 2. Mike Sears, 15:12; 4. Kyle Bean, 15:46; 6. Dylan Cross, 16:34; 8. Dan Baldwin, 16:55; 10. Josh Ruer, 17:14

Belchertown 24, East Longmeadow 31

at East Longmeadow, 2.67 miles

Winner: 1. Jack Moynihan (EL), 14:37

Belchertown (10-1, 4-0 Valley South): 2. Drew Lindholm, 15:17; 3. Matt Quinney, 15:52; 4. Matt Delude, 16:06; 5. Alec Walker, 16:10; 9. Jon Cody, 16:22

Cathedral 23, Gateway 32

Chicopee Comp 23, Gateway 34

at Chicopee State Park, 3.1 miles

Winner: Bill Brunton (C), 17:38

Gateway (3-6, 1-5 Pioneer South): 4. Chris Hanechak, 19:00; 7. Kyle Bessette, 19:45; 9. Davis Britland, 20:48; 15. Joe Jones, 22:14; 16. Brandon Daniels, 22:17

Granby 18, Pioneer Valley 43

St. Mary’s 28, Granby 29

at Dufresne Park, 3.1 miles

Winner: 1. Billy Carroll (S), 19:39

Granby (1-7, 1-5 Pioneer North): 3. Colby Forbush, 20:42; 5. Noah Gould, 21:04; 6. Collin Mick, 22:02; 7. Elijah Sinclair, 22:19; 8. Brent Gordon 22:32

Northampton 28, Westfield 29

at Northampton, 3.1 miles

Winner: 1. Ben Dorian (W), 16:17

Northampton (4-2, 2-2 Valley North): 2. Aidan Gilson, 16:51; 4. Ben Hill, 17:41; 5. Tim Foldy-Porto, 17:45; 8. Isaac Lello-Smith, 18:06; 9. Dan Belkin, 18:44

Amherst 27, Minnechaug 28

at Minnechaug Regional, 3.1 miles

Winner: 1. Sam Conway (M), 15:20

Amherst (6-0, 4-0 Valley North): 3. Connor Evans, 16:52; 4. Nevin Murray, 17:20; 5. Owen Wright, 17:45; 6. Allen Vance, 17:52; 9. Rob Sailer, 18:16

South Hadley 27, West Springfield 29

South Hadley 27, Central 30

at South Hadley High, 3.1 miles

Winner: 1. Liam Garvey (WS), 18:17

South Hadley (5-5, 1-2 Valley South): 3. Chad McKenna, 19:21; 5. Matt Werenski, 20:06; 8. Cam Earle, 20:36; 10. Max Dulude, 21:16; 13. Nick Tosoni 22:03

Girls Cross Country

Frontier Regional 15, Greenfield 50

at Greenfield, 3.1 miles

Winner: 1. Caitlin Burnett (F), 22:11

Frontier (9-0): 4. Mairead Ferry, 23:27; 5. Savannah Emery, 23:55; 6. Grayson Young, 23:56; 7. Fiona Ferry, 24:36

Holyoke Catholic 24, Hampshire 33

at Whiting Reservoir, 2.72 miles

Winner: 1. Julie Carroll (HC), 17:27

Holyoke Catholic (7-3, 5-0 Pioneer South): 2. Sarah Jones, 17:55; 4. Gina Powell, 18:21; 5. Natalie Davies, 18:22; 12. Niclle Julian, 19:47

Hampshire (6-2, 5-1): 3. Sophia Prouty, 18:15; 6. Charlotte Reynolds, 18:31; 7. Haley Marek, 19:12; 8. Taylor Blow, 19:19; 9. Abby Touchet, 19:23

East Longmeadow 25, Belchertown 30

at East Longmeadow High, 2.67 miles

Winner: 1. Meredith McGowan (E), 17:16

Belchertown (9-2, 2-2 Valley South): 2. Tatyana Almore, 17:32; 4. Jillian Paterwic, 18:05; 6. Carrie Aberdale, 18:19; 8. Sierra Kenney, 18:28; 10. Hannah Lussier, 18:48

Gateway 22, Chicopee Comp 32

Gateway 23, Cathedral 36

at Chicopee State Park, 3.1 miles

Winner: Nora Markey (C), 22:59

Gateway (3-6, 1-5 Pioneer South): 2. Ashley Yost, 26:03; 3. Fay Grybowski, 26:12; 4. Arielle Baillargeon, 26:28; 9. Jessie Thomas, 28:13; 13. Ryley Carleton, 29:46

Pioneer Valley 21, Granby 36

Granby 15, St. Mary’s 50 (Forfeit)

at Dufresne Park, 3.1 miles

Winner: 1. Natalie Hale (P), 22:19

Granby (5-4, 3-2 Pioneer North): 2. Casey Imeilo, 23:20; 6. Lexie Strycharz, 25:35; 7. Emily Whitacre, 25:48; 10. Anabel Evren, 26:21; 11. Emily Sawyer 27:40

Amherst 19, Minnechaug 42

at Minnechaug Regional, 3.1 miles

Winner: 1. Emma Gonzalez (A), 21:38

Amherst (6-0, 4-0 Valley North): 2. Anna Kaplan, 21:39; 3. Lydia Sawyer, 21:53; 6. Ariel Christie, 22:57; 7. Josephine Coppinger, 22:57

Northampton 20, Westfield 43

at Northampton, 3.1 miles

Winner: 1. Allie Morin (W), 19:22

Northampton (4-2, 2-2 Valley North): 2. Mariel Lutz, 19:53; 3. Margaret Mahoney, 20:33; 4. Tori LaVerdiere, 21:53; 5. Julia Snodgrass, 22:41; 6. Maddie Illingsworth, 23:00

South Hadley 15, West Springfield 50

South Hadley 15, Central 50

at South Hadley High, 3.1 miles

Winner: 1. Grace Bailey (SH), 22:36.1

South Hadley (9-0, 3-0 Valley South): 2. Hope Werenski, 22:36.4; 3. Serena Sarage, 22:36.6; 4. Gabby Schwalm, 22:36.8; 5. Cailey Newton, 22:37

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.