×

Tuesday’s HS cross country: South Hadley boys edge Belchertown



Tuesday, September 12, 2017

Belchertown’s Parker Mas broke 20 minutes in his first 5-kilometer cross country race of the season, but host South Hadley beat Belchertown 27-30.

Mas crossed the line first in 19 minutes, 38 seconds.

Teammate Evan Dunigan followed him in second at 20:00.

Joe Werenski led South Hadley (1-0) in third at 20:06. Brady Cote finished fourth (20:10), Matt O’Brien was fifth (20:25), Casey Lacombe took seventh (20:53) and Luke Petrosky finished eighth (21:15).

Boys cross country

Northampton 15, Longmeadow 45

at Community Gardens, 3.1 miles

Winner: 1. Benjamin Gordon-Sniffen (N), 17:50

Northampton (1-0): 2. Johnathan Dean, 17:57; 3. Tim Jacques, 18:00; 4. Michael Dean, 18:17; 5. Bobby Innes-Gold 18:17

Hampshire 21, Palmer 38

Hampshire 20, Monson 38

at Hampshire Regional, 3.1 miles

Winner: 1. Chris Vayda (H) 17:04

Hampshire (1-0): 3. Greg North 18:00; 6. Nick Eline 18:16; 6. Jadyn Kopie 18:23; 11. Ryan Bell 19:03.

Granby 24, Gateway 35

Granby 15, Hampden Charter 50

Gateway 17, Hampden 56

at Dufresne Park, 3.1 miles

Winner: 1. Brandon Daniels (GR), 20:26

Granby (2-0): 2. Andrew Hutchinson, 20:43; 4, Abe Gould, 21:55; 5. Kyle Murdock, 21:55; 6. Tanner Imelio, 23:03; 7. Josh White, 23:21;

Gateway (1-1): 3. Calvin Rioux, 21:42; 8. Jonathan D’Amours, 23:27; 12. Jared Small, 25:33; 14. Jake Reynolds, 26:02.

Amherst 16, Minnechaug 42

at Minnechaug, 3.1 miles

Winner: 1. Aidan Shea (A), 18:48.58

Amherst (1-0): 2. Aiden Foucault-Etheridge 18:48.92; 3. Jack Yanko 18:49; 4. Owen Price 19:17; 6. Sean Towse, 19:18

Hopkins 17, McCann 43

Hopkins 27, Mahar 29

at Mahar, 3.1 miles

Winner: 1. Alex Locher (H), 20:28

Hopkins (1-0): 4. John Hanscom, 21:23; 5. Aedan Cullen, 21:25; 6. Eric Umberger, 22:19; 13. Ryan Phillips

South Hadley 27, Belchertown 30

at Belchertown

Winner: 1. Parker Mas (B) 19:38

(Belchertown 0-1): 2. Evan Dunigan 20:00; 6. Derek Rose, 20:48; 10. Alex Laporte 21:51; 11. Zach Bonetti 21:55

(South Hadley 1-0) 3. Joe Werenski 20:06; 4: Brady Cote 20:10; 5. Matt O’Brien 20:25; 7. Casey Lacombe, 20:53; 8. Luke Petrosky 21:15

Girls cross country

Northampton 25, Longmeadow 30

at Community Gardens, 3.1 miles

Winner: 1. Rosie Ingmann (N), 22:34

Northampton (1-0): 2. Emma Yount, 22:39; 6. Maddie Etzel, 23:53; 7. Saraphina Forman 24:41; 9. Lili Lofving, 25:17.

Belchertown def. South Hadley

at Belchertown

Winner: 1. Jocelyne Rondeau (SH), 22:39

Belchertown (1-0 ) : 4. Wiktoria Kaczor 26:00; 5. Savannah Wojcik 26:32; 6. Claire Orr, 26:59; 8. Abby Patel, 29:55; 9. Jenna Mikkiya, 31:20;

South Hadley (0-1) : 2. Emily Grochowalski, 25:05; 3. Abby Broyles, 25:49; 7. Sthella Sibley-Welch, 28:39; (No fifth runner)

Granby 21, Gateway 35

Granby 22, Hampden Charter 36

Gateway 27, Hampden 30

at Dufresne Park, 3.1 miles

Winner: 1. Madison Ranck (HC), 24:23

Granby (2-0): 2. Hannah Giroux, 25:04; 3. Jenna Learned, 25:17; 4. Kylie Biron, 27:52; 9. Destiny Roberge, 30:23; 10. Katelyn White, 30:26

Gateway (1-1): 6. Ryley Carleton, 28:49; 7. Autumn Marchetto, 29:27; 8. Sawyer Wilkinson, 30:22; 11. Addie Kopacz, 30:44; Maddie Carpenter, 34:30

Hampshire 18, Monson 41

Hampshire 15, Palmer 50

at Hampshire Regional, 3.1 miles

Winner: 1. Sophie Prouty (H), 20:09

Hampshire (1-0): 2. Amanda Adams, 21:21; 3. Lily Hakkarainen, 21:44; 5. Charlotte Reynolds, 22:02; 7. Delaney Marek, 22:42

Amherst 15, Minnechaug 46

at Minnechaug, 3.1 miles

Winner: 1. Julia Hopley (A), 21:00.91

Amherst (1-0): 2. Zada Forde, 21:03.42; 3. Maddie Shea, 21:14.28; 4. Sophia Jacobs-Townsley, 21:15.81; 5. Augusta Fricke, 21:46.68;