×

Tuesday’s HS swimming & diving: Harper, Scott, Drejsa power Easthampton



Wednesday, January 10, 2018

Saige Harper, Jillian Scott and Victoria Drejsa each won two individual events as the Easthampton girls swimming & diving team beat Chicopee, 117-66, Tuesday in Chicopee.

Drejsa won the 200-yard freestyle in 2 minutes, 14.45 seconds and the 100 back in 1:14.50.

Harper won the 50 free (27.97) and the 100 free (1:00.24).

Scott took home the 200 individual medley (2:44.27) and the 100 breast (1:24.69).

The Eagles (5-2) swept the relays.

Harper and Scott teamed with Brielle Bergeron and Ashlee Carberry to win the 200 medley relay (2:19.18).

Drejsa and Harper swam with Elizabeth Winberg and Bergeron to win the 200 free relay (1:56.24).

Drejsa anchored the winning 400 free relay (4:27.10) that featured Abbie Tobin, Carberry and Winberg.

Boys swimming & diving

East Longmeadow 92,
Northampton 85

at JFK Middle School

200 medley relay — (N) 2. Peter White, Nick Whitcomb, Oliver Schalet, Asa Geller, 1:51.58; 200 free — (N) 1. Brendan McBride, 2:01.22; 200 IM – (N) 3. Avert Cirincione-Lynch, 2:31.25; 50 free — (N) 1. Schalet, 23.56; Diving — (N) 2. Jordan Winsor, 146.15; 100 fly — (N) 2. Liam McBride, 1:07.36; 100 free — (N) 1. Schalet, 50.57; 500 free — (N) 1. Geller, 5:56.57; 200 free relay — (N) 1. L. McBride, Cirincione-Lynch, B. McBribe, Schalet, 1:37.77; 100 back — (N) 1. Whitcomb, 57.03; 100 breast — (N) 1. Whitcomb, 1:05.10; 400 free relay — (N) 1. B. McBride, Geller, Cirincione-Lynch, Whitcomb, 3:41.90

Records: Northampton (3-3, 0-2 Minuteman) East Longmeadow (5-1, 2-1)

Minnechaug 89, Belchertown 87

at Minnechaug

200 medley relay — (B) 1. Chris Chumbley, Aaron Almeda, Aidan Endress, Nathan Dragon, 1:48.29; 200 free — (B) 1. Ben LaClair, 1:46.51; 200 IM – (B) 2. Chumbley, 2:05.09; 50 free — (B) 2. Jarred Veroneau, 24.81; 100 fly — (B) 2. Endress, 57.57; 100 free — (B) 1. LaClair, 48.56

500 free — (B) 1. Dragon, 5:15.27; 200 free relay — (B) 2. Kagan Sherson, Veroneau, Matthew Stelmokas, LaClair, 1:36.62; 100 back — (B) 1. Chumbley, 56.06; 100 breast — (B) 3. Almeda, 1:12.12; 400 free relay — (B) 1. Dragon, Chumbley, Endress, LaClair, 3:29.25

Records: Belchertown (3-1, 0-1 Minuteman) Minnechaug (6-1, 3-0)

West Springfield 100,
Amherst Regional 58

at West Springfield

200 medley relay — (A) 2. Yonatan Ben-Chaim, Andrew Ni, Sam Kennedy, Serik White, 1:55.06; 200 free — (A) 3. Kennedy, 2:19.27; 200 IM – (A) 2. Ni, 2:32.77; 50 free — (A) 3. Won-Ho Lee, 26.36; 100 fly — (A) 1. Ben-Chaim, 1:01.56; 100 free — (A) 2. Lee, 1:00.89; 500 free — (A) 3. White, 6:08.69; 200 free relay — (A) 1. Ben-Chaim, Lee, Nathan Ji, Ni, 1:42.27; 100 back — (A) 2. Ben-Chaim, 59.55; 100 breast — (A) 1. Ni, 1:12.85; 400 free relay — (A) 2. Lee, Kennedy, Ji, White, 4:17.07

Records: Amherst (0-5, 0-4) West Springfield (1-6, 1-0)

Chicopee 101, Easthampton 23

at Chicopee

200 free — (E) 1. Greg Norris, 2:18.37; 50 free — (E) 2. Chris Vayda, 26.76; 100 free — (E) 3. Norris, 1:01.51; 100 back — (E) 2. Vayda, 1:07.85; 100 breast — 1. Jakob Humbeck, 1:29.68

Girls swimming & diving

East Longmeadow 98,
Northampton 84

at JFK Middle School

200 medley relay — (N) 1. Eva Gerstle, Ruby Gottlieb, Abbie Murphy, Renee Lussier, 2:05.06; 200 free — (N) 2. Gottlieb, 2:06.94; 200 IM – (N) 1. Gerstle, 2:36.03; 50 free — (N) 1. Murphy, 26.73; Diving — (N) 2. Jordyn Vandergrift, 252.25; 100 fly — (N) 1. Murphy, 1:03.51; 100 free — (N) 2. Gottlieb, 58.55; 500 free — (N) 2. Lussier, 6:25.11; 200 free relay — (N) 1. Gottlieb, Gerstle, Lussier, Murphy, 1:52.09; 100 back — (N) 2. Gerstle, 1:11.40; 100 breast — (N) 3. Lussier, 1:32.16; 400 free relay — (N) 1. Emily House, Guth Geller, Alexa Abild, Vandergrift, 4:59.15

Records: Northampton (2-4, 0-2 Minuteman) East Longmeadow (4-2 2-1)

Minnechaug 124,
Belchertown 56

at Minnechaug

200 medley relay — (B) 2. Nicole Beaumont, Woktoria Kaczor, Aubrey Endress, Brooke Podsiadlo, 1:58.59; 200 free — (B) 2. Podsiadlo, 2:08.37; 200 IM – (B) 3. Kaczor, 2:26.76; 50 free — (B) 4. Tara Mazza, 29.28; 100 fly — (B) 1. Beaumont, 1:05.28; 100 free — (B) 4. Mazza, 1:05.52; 500 free — (B) 2. Podsiadlo, 5:43.01; 200 free relay — (B) 2. Mazza, Hannah Mitus, Kaczor, Endress, 1:54.76; 100 back — (B) 1. Beaumont, 1:03.84; 100 breast — (B) 1. Kaczor, 1:12.39; 400 free relay — (B) 2. Podsiadlo, , Endress, Jasmine Cooper, Beaumont, 4:05.7

Records: Belchertown (3-1, 0-1 Minuteman) Minnechaug (6-1, 3-0)

Amherst Regional 90,
West Springfield 80

at West Springfield

200 medley relay — (A) 1. Maggie Thibault, Vianka Acosta-McKenzie, Lucy Smith, Sophie Schilling, 2:01.19; 200 free — (A) 1. Thibault, 2:08.78; 200 IM – (A) 1. Acosta-McKenzie, 2:27.26; 50 free — (A) 1. smith, 27.77; 100 fly — (A) 3. Schilling, 1:10.52; 100 free — (A) 1. Acosta-McKenzie, 1:00.56; 500 free — (A) 4. Anthea Kaplan, 7:13.76; 200 free relay — (A) 1. Schilling, Smith, Thibault, Acosta-McKenzie, 1:44.99; 100 back — (A) 1. Schilling, 1:08.64; 100 breast — (A) 1. Thibault, 1:15.96; 400 free relay — (A) 2. Anna Marie Biagi, Livia Cox, Kaplan, Anah Gyselle Hennessey, 4:53.55

Records: Amherst (1-4, 0-4 Patriot) West Springfield (3-4, 0-1)

Easthampton 117, Chicopee 66

at Chicopee

200 medley relay — (E) 1. Saige Harper, Jillian Scott, Brielle Bergeron, Ashlee Carberry, 2:19.18; 200 free — (E) 1. Victoria Drejsa, 2:14.45; 200 IM – (E) 1. Scott, 2:44.27; 50 free — (E) 1. Harper, 27.97; Diving — (E) 1. Bergeron, 197.45; 100 fly — (E) 1. Elizabeth Winberg, 1:12.63; 100 free — (E) 1 Harper, 1:00.24; 500 free — (E) 1. Abbie Tobin, 6:28.17; 200 free relay — (E) 1. Drejsa, Winberg, Bergeron, Harper, 1:56.24; 100 back — (E) 1. Drejsa, 1:14.50; 100 breast — (E) 1. Scott, 1:24.69; 400 free relay — (E) 1. Tobin, Carberry, Winberg, Drejsa, 4:27.10

Records: Easthampton (5-2, 1-0 Patriot) Chicopee (2-4, 0-1)