Indoor track: South Hadley’s Emma Sanford wins 3 events at PVIAC Meet No. 7

Staff Reports

Published: 02-05-2023 6:08 PM

A strong close to the regular season for the Hampshire County contingent highlighted the late session of Sunday’s PVIAC Meet No. 7 at Smith College in Northampton.

South Hadley senior Emma Sanford paced that contingent, as she won three more events in impressive fashion. Sanford was first in the 55-meter hurdles (8.82), high jump (5-1) and long jump (16-7.5), as she helped the Tigers to dual meet wins over Hampshire Regional, Baystate Academy and Athol.

Teammate Abigail Gelinas won the 55-meter dash (7.74), and was second in the 300 meters (45.14).

Amherst’s April Schilling won the 600 meters with a time of 1:47, and teammate Tamar Byl-Brann bested the field by a comfortable margin in the 2-mile (12:53.63).

Northampton had two individual winners during Sunday's event. Anna Zamer was a convincing winner in the 1-mile (5:47.69), and Norah Reade took first overall in the 1,000 meters (3:16.39).

Here’s a list of the top five local finishers during Sunday’s late meet:

Article continues after...

Yesterday's Most Read Articles

55M

1. Gelinas, Abigail, South Hadley, 7.74; 3. Colon, Veronica, Holyoke, 7.91; 4. Crescentini, Francesca, Holyoke, 7.92; 5. Sullivan, Allie, Northampton, 7.95.

300M

 2. Gelinas, Abigail, South Hadley, 45.14; 3. Figueroa-Starr, Maddalen, Northampton, 46.66; 4. Moquin, Jaylene, Holyoke, 46.71; 5. Levreault, Emma, South Hadley, 46.86.

600M

1. Schilling, April, Amherst, 1:47; 2. French, Kira, Northampton, 1:48.72; 4 Yabra, Rachel, South Hadley, 1:49.78.

1000M

1. Reade, Norah, Northampton, 3:16.39; 3. Geis-Benton, Tess, Northampton, 3:29.56; 5. Scott, Izzy, South Hadley, 3:37.82.

1-MILE

1. Zamer, Anna, Northampton, 5:47.69; 2. Scott, Izzy, South Hadley, 6:00.87; 3. Butler, Keegan, Hampshire, 6:11.81; 4. Lashway, Maggie, Hampshire, 6:13.26; 5. Jones, Mia, Northampton, 6:25.04.

2-MILE

 1. Byl-Brann, Tamar, Amherst, 12:53.63; 2. Geis-Benton, Tess, Northampton, 13:07.87; 3. Barry, Kathleen, Hampshire, 13:09.60; 4. Shimpach, Charlotte, Northampton, 13:09.82; 5. Zamer, Lily; Northampton, 13:32.13.

55M HURDLES

 1. Sanford, Emma, South Hadley, 8.82; 2. Brewer, Camilla, Northampton, 9.74; 3. Gaida, Ava, Hampshire, 10.10.

4x200 RELAY

1. Holyoke, 1:57.37; 2. Northampton, 1:57.88; 5. Hampshire, 2:06.25.

HIGH JUMP

1. Sanford, Emma 12 South Hadley, 5-1; 2. Sullivan, Allie, Northampton, 5-1; 3. Lewis, Eleanor, Northampton, 5-1;  4. Brewer, Camilla, Northampton, 4-11.

LONG JUMP

1. Sanford, Emma, South Hadley, 16-7.5; 3. Brewer, Camilla, Northampton, 15-8.5; 4. Gelinas, Abigail, South Hadley, 15-2.

SHOT PUT

3. Rose, Courtnegail, Amherst, 30-0.5;  5. Scott, Lexie, South Hadley, 28-7.5.

Blue Devils shine in boys meet

Five different Northampton track stars captured individual wins on Sunday, as the Blue Devils swept a pair of dual meets against Chicopee (59-35) and Putnam (74-16).

Senior Rowan Hodgson set the tone in the 55 meters, where he captured first place with a time of 6.81 seconds.

Northampton’s Ryland Breen took first place in the 300 meters (37.65), and teammate Davis Wheat was the winner in the 1,000 meters (2:48.17).

Rounding out the Blue Devils’ winners were Jack Kamins in the 1-mile (4:40.67) and Theodore King-Pollet in the 2-mile (10:32.44).

Northampton also won the 4x200 meter relay (1:36.91).

Amherst picked up two impressive victories during Sunday’s meet, as the ’Canes handled Putnam in their dual meet, 41-19.

Juniors David Pinero-Jacome and Miguel Pinero-Jacome went 1-2 in the 600 meters, as David took the victory in 1:29.29.

Amherst’s Logan Alfandari won the shot put again on Sunday, with a top heave of 48 feet, 11.25 inches.

Here’s a list of the top five local finishers during Sunday’s late meet:

55M

1. Hodgson, Rowan, Northampton, 6.81; 2. Hanson, Taylor, Amherst, 6.87.

300M

1. Breen, Ryland, Northampton, 37.65.

600M

1. Pinero-Jacome, David, Amherst, 1:28.29; 2. Pinero-Jacome, Miguel, Amherst, 1:28.46; 3. Platt, Owen, Amherst, 1:32.27; 4. Lisle, Nicolas, Amherst,1:32.53; 5. Mourad, Jude, Northampton, 1:32.80.

1000M

1. Wheat, Davis 11 Northampton, 2:48.17; 4. Cahill, Tim, Hampshire, 2:56.11; 5. Ewers, Liam, Northampton, 3:01.58.

1-MILE

 1. Kamins, Jack, Northampton, 4:40.67; 2. Quinn, Elijah, Holyoke, 4:52.16; 4. DaFonte, Gavin, Hampshire, 5:02.35; 5. Elias-Gillette, Nicholas, Hampshire, 5:04.25.

2-MILE

1. King-Pollet, Theodore, Northamptonm 10:32.44; 2. Jones, Zach, Hampshire, 11:09.77; 4. Roth, Isaac, Northampton, 11:26.82.

55M HURDLES

 5. Webber, Jameson, South Hadley, 10.57.

4x200 RELAY

1. Northampton, 1:36.91; 3. Amherst, 1:41.57; 5. Holyoke, 1:43.40.

HIGH JUMP

5. Knight-Richard, Silas, Northampton, 4-11.

LONG JUMP

 2. Adams Causton, Juan Jose, Northampton, 18-2.5.

SHOT PUT

 1. Alfandari, Logan, Amherst, 48-11.25; 3. Diaz, Jaden, Holyoke, 38-10; 5. Sullivan, Jack, Northampton, 37-8.

]]>