Daily Hampshire Gazette - Established 1786
Clear
63°
Clear
Hi 78° | Lo 50°

Monday’s track & field: Four double winners carry Belchertown boys track team

Daytona Barrows, Geremy Bourque, John Cody and John Burton each won two events as the Belchertown boys track & field team beat South Hadley 74-66 Monday in Belchertown.

Barrows won the shot put and discus, Burton won the javelin and 800, and Bourque won the 100 and 200 for the Orioles (5-1).

Cody won the pole vault and mile.

Belchertown 74, South Hadley 66

at Belchertown

Shot put: 1. Daytona Barrows (B), 33-1; 3. Joseph Lucia (SH), 32-73/4;Discus: 1. Barrows (B), 95-2; 2. Ben Reed (SH), 84-3; Javelin: 1. John Burton (B), 103; 2. Reed (SH), 95-6; Long jump: 1. Andrew Piquette (SH), 17-4; 3. Geremy Bourque (B), 16-9; Triple jump: 1. Hieu Dennis (SH), 36; 3. Dylan Dexter (B), 33-1; High jump: 1. Jay Patruno (SH), 5-0; 3. Alec Walker (B), 4-8; Pole vault: 1. John Cody (B), 8-6; 2. Cole Pettengill (SH), 7-6; 110-meter high hurdles: 1. South Hadley, 17.4; 2. Matthew Quinney (B), 23.6; 100: 1. Bourque (B), 11.7; Mile: 1. Cody (B), 5:15.1; 3. Tommy Glasheen (SH), 5:26; 4x100 relay: 1. South Hadley, 49.3; 400 low hurdles: 1. Glasheen (SH), 69.7; 2. Quinney (B) 78.3; 800: 1. Burton (B), 2:14.27; 2. Chad McKenna (SH), 2:24.6; 200: 1. Bourque (B), 24.6; 2. South Hadley, 24.9; 400: 1. Nick Rosario (SH), 55.3; 3. Tyler Manning (B), 61.7; 2-mile: 1. Drew Lindholm (B), 11:27; 3. Will Shenker (SH), 12:56; 4x400: 1. Cody, Dexter, Walker, Burton (B), 4:10.2

Records: Belchertown (5-1); South Hadley (0-2)

Greenfield 76, Frontier 69

at Frontier

Shot put: 2. Tom Sandberg (F), 31-0.5; Discus: 1. Alex Fortune (F) 96-2; Javelin: 3. Torsten Nelson (F), 121-1; Long jump: 3. Andrew Lankarge (F), 16-5; Triple jump: 2. Frankie Watroba (F), 36-6; High jump: 2. Watroba (F), 5-4; Pole vault: 2. Jamie Blinder (F), 9-0; 110-meter high hurdles: 2. Justin Blake (F), :19.1; 100: 1. Saul Soto (F), :12.1; Mile: 2. Andy Habel (F), 5:12.7; 4x100 relay: 1. Chad Parent, Colin Hickey, Blinder, Soto (F), :48.2; 400 low hurdles: 2. Blake (F) 1:05.3; 800: 1. Blight (F), 2:15.2; 200: 1. Dylan Talbot (F), :25.0; 400: 1. Collin Higgins (F), :56.9; 2-mile: 1. Habel (F), 11:13.2; 4x400: 1. Ian Blight, Jack Rybczyk, Fortune, Watroba (F), 4:17.4

Records: Frontier (0-2, 0-2 Intercounty); Greenfield (3-1, 3-1)

Girls track

Frontier 118, West Springfield 17

at West Springfield

Shot put: 1. Amanda Mozea (F), 32-1; Discus: 1. Mozea (F), 91-9; Javelin: 1. Ionna Teotsch (F), 92-3; Long jump: 1. Kin Wildman-Hanlon (F), 15-4; Triple jump: 1. Mairead Ferry (F), 30-1.25; High jump: 1. Kat Miner (F), 5-0; 110-meter high hurdles: 1. Ferry (F), 17.0; 100: 1. Clare Cycz (F), 13.7; Mile: 1. Natalie Mako (F), 5:27.0; 4x100 relay: 1. Frontier (Olivia McCullough, Kathy Burke, Miner, Wildman-Hanlon), 55.5; 400 low hurdles: 1. Ferry (F), 72.5; 800: 1. Sarah Conlisk (F), 2:35.0; 200: 1. Miner (F), 27.3; 400: 1. Emilie Cycz (F), 66.8; 2-mile: 1. Taryn Marquis (F), 13:20; 4x400: 1. Frontier (Hannah Woodring, Mako, S. Conlisk, Mozea), 5:02.0

Records: Frontier (3-1); West Springfield (1-2)

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.