Daily Hampshire Gazette - Established 1786
L/rain
64°
L/rain
Hi 78° | Lo 58°

Belchertown girls basketball qualifies for postseason with overtime win at Taconic

It took extra time, but the Belchertown girls basketball team qualified for the postseason with a 60-58 overtime win Saturday at Taconic.

Téa Spellacy scored a career-high 28 points for the Orioles (10-4), while Jillian Cavanaugh added a double-double with 12 points and 11 rebounds.

Marissa Kopacz contributed 12 points and eight rebounds for Belchertown.

Hockey

Worcester Burncoat 12, Belchertown 4 — Adam Messier (assist), Alex Bachand, Ryan Dupont and Arron Krasinkiewicz each scored a goal for the Orioles (1-11-2) in the loss Saturday in West Springfield.

Kyle Mikulski made 36 saves.

Cathedral 3, Hingham 1 — John Leonard of Amherst scored a goal as the Panthers (13-0-2) won on the road Saturday.

Girls basketball

Belchertown 60, Taconic 58 (OT)

Orioles (10-4)

Silva 0-0-0, Lund 0-3-3, Soucia 0-0-0, Zalucki 1-0-3, Cavanaugh 2-8-12, Kopacz 5-2-12, Woodcock 1-0-2, Spellacy 10-4-28, Shea 0-0-0. Totals: 19-17-60.

Braves (1-11)

Slaughter 1-2-4, Clemons 2-3-8, Astore 2-0-5, Hassett 2-0-4, McNeise 4-1-9, O’Neil 4-0-12, Rogers 8-0-16. Totals: 23-6-58.

Belchertown 13 10 14 13 10—60

Taconic 14 9 14 13 8—58

3-pointers: Belchertown 5 (Zalucki, Spellacy 4); Taconic 6 (Clemons, Astore, O’Neil 4)

PVIAC Indoor Track

Meet 1, Friday, Dec. 9

at Smith College

Boys Team Scores

Amherst 70, Agawam 25

Holyoke 61, Northampton 34

Holyoke Catholic 53, South Hadley 42

South Hadley 60, Mahar 35

(Top local finisher in each event)

EARLY SESSION

55-meter dash: 4. Devin Clarke (A), 7.05; 1-mile: 1. Ryan Stender (A), 4:47.97; 2-mile: 1. Connor Evans (A), 10:18.87; 300: 2. Trevor Lewicki (HC), 38.96; 600: 2. Gabe Fishman (A), 1:25.76; 1,000: 13. Nick Cox (HC), 3:04.95; 55 Hurdles: 5. Brenden Lavallee (HC), 9.28; 4x400 relay: 1. Amherst, 3:37.14; High jump: 5. Lewicki, 5-9; Long jump: 2. Lewicki, 19-9; Shot put: 2. Dominic Marconi (HC), 42-5.75

LATE SESSION

55-meter dash: 5. Noah Jackson (N), 7.04; 1-mile: 5. Benjamin Hill (N), 4:48.53; 300: 11. Arlo Siegel (N), 39.78; 600: 3. Lukin Jacob, (N), 1:34.37; 1,000: 4. Liam Sullivan (N), 2:51.40; 55 Hurdles: 13. Tenzin Lekmon (N), 10.27; 4x400 relay: 1. Northampton, 3:46.55; High jump: 4. Aidan Gilson (N), 5-3; Long jump: 4. Jeremy Wright (N), 18-10.5; Shot put: 10. Adam Osherow (N), 36-3.5

Girls Team Scores

Amherst 52, Agawam 43

Northampton 77, Holyoke 18

South Hadley 73, Holyoke Catholic 22

South Hadley 63, Mahar 32

(Top local finisher in each event)

EARLY SESSION

55-meter dash: 1. Kayna Brown (A), 7.62; 1-mile: 4. Sara Vannah (A), 5:44.56; 2-mile: 1. Mel Devoney (A), 11:16.73; 300: 1. Emma Biggs (A), 43.61; 600: 3. Claudia Menard (SH), 1:47.58; 1,000: 1. Rachel Harrington (SH), 3:12.98; 55 Hurdles: 1. Katherine Zombik (HC), 9.5; 4x400 relay: 3. Amherst, 4:34.9; High jump: 6. Hope Werenski (SH), 4-7; Long jump: 6. Maddie Brandts (SH), 14-1.5; Shot put: 6. Michelle Stefanowicz (SH), 28-2

LATE SESSION

55-meter dash: 4. Isabelle Ness (N), 7.96; 1-mile: 3. Marta Sola-Pfeffer (N), 6:07.01; 2-mile: 5. Amelia Gilson (N), 14:12.92; 300: 4. Leah Tompkins (N), 45.45; 600: 4. Hannah Finn-Erb (N), 1:52.74; 1,000: 2. Mariel Lutz (N), 3:18.56; 55 Hurdles: 1. Adrienne Pascucci (N), 9.15; 4x200 relay: 1. Northampton, 4:28.65; High jump: 2. Pascucci, 4-11; Long jump: 1. Alexandra Dibrindisi (N), 16-0.5; Shot put: 3. Lauren McGrath (N), 30-11

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.