Daily Hampshire Gazette - Established 1786
P/sunny
74°
P/sunny
Hi 76° | Lo 52°

AREA MEETINGS

Amherst

TUESDAY: Disability Access Advisory Committee, 11:30 a.m., Stavros; Jones Library, Inc. Buildings and Facilities Committee, 1 p.m., Library; Public Transportation and Bicycle Committee, 4 p.m., Town Hall; Budget Subcommittee of the Regional School Committee, 5:30 p.m., ARHS; Agricultural Commission, 7 p.m., Town Hall; Amherst-Pelham Regional School Committee, 7 p.m., ARHS; Amherst School Committee, 7:30 p.m., ARHS

WEDNESDAY: Hampshire County Retirement Board, 9 a.m., 99 Industrial Drive, Northampton; Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall

THURSDAY: Community Development Block Grant Advisory Committee, 7 p.m., Bangs Community Center

FRIDAY: Munson Trustees, noon, Munson Memorial Library

Belchertown

TUESDAY: Lakes Committee, Conservation Commission, 7 p.m.; Select Board, Planning Board, Historical Commission, 7:30 p.m., all at Town Hall

THURSDAY: School Committee, 6:30 p.m., Swift River School

Chesterfield

TUESDAY: Historical Commission, 1 p.m., Davenport; Green Communities Committee, 6:30 p.m., Hilltown CDC

WEDNESDAY: Hampshire County Retirement Board, 9 a.m., 99 Industrial Drive, Northampton; Assistant Assessor, 9:30 a.m., Davenport

Cummington

TUESDAY: Administrative assistant to Select Board, 9 to 11 a.m., Community House

WEDNESDAY: Town accountant, 9 a.m. to noon; Planning Board, 7 p.m., both at Community House

THURSDAY: Council on Aging, 9 a.m.; Tax Collector, 6 to 7 p.m.; Town Clerk, 6 to 7:30 p.m.; Building Inspector, 7 to 9 p.m.; Select Board, 7 p.m., all at the Community House

FRIDAY: Administrative assistant to Select Board, 9 to 11 a.m., Community House

Deerfield

WEDNESDAY: Public Works Facility Building Committee, 10:30 a.m., Town Hall

THURSDAY: Community Preservation Committee, 7 p.m., Town Hall

Easthampton

TUESDAY: Local Works, 4:30 p.m.; City Council Public Safety Subcommittee, 6 p.m.; Nashawannuck Pond Steering Committee, 6:30 p.m.; Planning Board, 6:30 p.m.; School Committee, 7 p.m.; all at the Municipal Building; White Brook Middle School Council, 5:30 p.m., Guidance Suite; Housing Authority, 6:30 p.m., Housing Authority Office

WEDNESDAY: Light Up the Arts Planning Committee, 5 p.m., Old Town Hall; Cultural District Subcommittee, 9 a.m.; Board of Assessors, 5:30 p.m.; City Council Ordinance Subcommittee, 6 p.m.; City Council Finance Subcommittee, 6 p.m.; all at the Municipal Building; Parks and Recreation Committee, 6:30 p.m., Parks and Recreation Office

THURSDAY: Zoning Board of Appeals, 7 p.m.; Master Plan Implementation Committee, 6:30 p.m.; both at the Municipal Building; Art Walk Committee, 10 a.m., Old Town Hall

Goshen

TUESDAY: Administrative assistant, 10 a.m. to 2 p.m., Town Offices; Council on Aging; noon, Town Hall

WEDNESDAY: Administrative assistant, 10 a.m. to 2 p.m.; Town Collector, 6 p.m.; Open Space Committee, 7 p.m., all at Town Offices; Assistant assessor, 8 a.m.; Board of Assessors, 6:30 p.m., both at Town Hall;

THURSDAY: Administrative assistant, 10 a.m. to 2 p.m.; Building Inspector, 9 a.m., both at Town Offices

Granby

TUESDAY: Library Building Committee, 5 p.m., Library; Conservation Commission, 7 p.m., 10-B West State St.; Planning Board, 7 p.m., High School

WEDNESDAY: Recreation Commission, 6 p.m., Public Safety Complex; Pathfinder Regional Vocational-Technical High School District, 7 p.m., 240 Sykes St., Palmer

THURSDAY: East Meadow School Council, 2:45 p.m., East Meadow School; Sally Port Building Committee, 4 p.m., Public Safety Complex; Building Inspector Pre-screening Committee, 4 p.m., 10-B West State St.; Board of Commissioners Granby Housing Authority, 6:30 p.m., 50 Phins Hill Manor

Hadley

TUESDAY: Council on Aging, 10:30 a.m., Senior Center; Board of Health, Conservation Commission, both at 7 p.m., Town Hall

Hatfield

TUESDAY: School Committee, 6:30 p.m., Smith Academy

WEDNESDAY: Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall

THURSDAY: Open Space Committee, 5:30 p.m., Town Hall

Leverett

TUESDAY: Select Board, 7 p.m., Town Hall

WEDNESDAY: Planning Board, 7:30 p.m., Town Hall; Library Trustees, 7:30 p.m., Library

FRIDAY: Broadband Grant Committee, 7 p.m., Town Hall

SATURDAY: Broadband Grant Committee, 9 a.m., Town Hall

Northampton

TUESDAY: Committee on Economic Development, Housing and Land Use, 5 p.m., Council Chambers

WEDNESDAY: Public Transportation Committee, 4 p.m., City Hall; Board of Public Works, 5:30 p.m., DPW

THURSDAY: Zoning Board of Appeals, 5:30 p.m.; Planning Board, 7 p.m., both at Council Chambers; Council on Aging, 1:30 p.m., Senior Center; Conservation Commission, 5 p.m., City Hall

Pelham

TUESDAY: Board of Health, 7 p.m., Rhodes Building; Amherst-Pelham Regional School Committee, Special Meeting of Amherst School Committe, 7 p.m., ARHS

WEDNESDAY: Hampshire County Retirement Board, 9 a.m., 99 Industrial Drive, Northampton; PVPC Joint Transportation Committee Bicycle and Pedestrian Sub-committee, 9:15 a.m., PVPC, 60 Congress St., Springfield; Council on Aging, 12:30 p.m., Library

THURSDAY: Conservation Commission, 7 p.m., Rhodes Building

SATURDAY: Amherst-Pelham Regional School District Four Town Meeting, 9 a.m., ARMS

Plainfield

TUESDAY: Select Board, 7 p.m., Town Hall; Police Chief, 7 p.m., Police Station

WEDNESDAY: Treasurer, 8 a.m. to noon; Accountant, 9 a.m. to 1 p.m.; Assessors, 9 a.m. to noon, all at Town Offices; Zoning Board of Appeals, 7 p.m.; Planning Board, 7:30 p.m., both at Town Hall

THURSDAY: Tax Collector, Clerk’s hours, 6 to 8 p.m., Town Offices; Firefighters, 7 p.m., Firehouse

Shutesbury

TUESDAY: Amherst Pelham Regional School Committee Budget Subcommittee, 5:30 p.m.; Amherst Pelham Region School Comittee, 7 p.m., both at ARHS; Finance Committee, 7 p.m., Town Hall; Library Trustees, 7:30 p.m., Spear Library

WEDNESDAY: Council on Aging, 6:30 p.m.; Planning Board, 8 p.m.; 250th Anniversary Committee, 9:30 p.m., all at Town Hall

THURSDAY: Community Network for Children Council; 6 p.m., Swift River Elementary School, New Salem; Conservation Commission, Education Study Committee, both at 7 p.m., Town Hall

SATURDAY: Amherst-Pelham Regional School District Four Town Meeting, 9 a.m., ARMS; Lake Wyola Advisory Committee, 9 a.m., Town Hall

South Hadley

TODAY: Board of Assessors, 9 a.m., Town Hall

TUESDAY: Electric Light Board of Commissioners, 4:30 p.m., 85 Main St; Cultural Council, 5 p.m., Library; Planning Board, 6:30, Town Hall

WEDNESDAY: Hampshire County Retirement System, 9 a.m., 99 Industrial Drive; Drug and Alcohol Coalition, 6:30 p.m., High School

THURSDAY: District Two Water Commissioners, 5 p.m., District Two; Open Space Committee, 5 p.m.; Rise of the Falls Facilitation Group, 7:30 p.m., both at Town Hall

Southampton

WEDNESDAY: Personnel Policies and Procedures Board, 6 p.m., Town Hall

Sunderland

TUESDAY: Finance Committee, Planning Board, Riverside Cemetery Trustees, all at 7 p.m., Town Offices; Frontier Regional School Committee, 7 p.m., FRS

WEDNESDAY: Franklin County Technical School Committee and Evaluation Subcommittee, 6:30 p.m., FCTS; Community Preservation Committee, 7 p.m., Town Offices

THURSDAY: Frontier Regional School Committee, 6:30 p.m.., FRS

Westhampton

TUESDAY: Administrative Assistant, 9 a.m. to 1 p.m., Town Hall; Zoning Board, 7 p.m.; Planning Board, 7:30 p.m., both at Annex; Elementary School Committee, 7 p.m., School

WEDNESDAY: Administrative Assistant, 9 a.m. to 1 p.m., Town Hall; Assessor, 9 a.m. to noon; Building Inspector, 6:30 p.m.; Board of Assessors, Tax Collector, both at 7 p.m.; Select Board, 7:30 p.m., all at Annex

THURSDAY: Administrative Assistant, 9 a.m. to 1 p.m., Town Hall; Tax Collector, 9 a.m. to noon; Library Trustees, 7 p.m., both at Annex

FRIDAY: Town clerk, 8 a.m. to noon, Town Hall

Whately

TODAY: Housing Committee, 6 p.m., Town Hall; Recreation Commission, 7 p.m., Elementary School

TUESDAY: Frontier Regional School Committee, 7 p.m., FRS; Library Trustees, 7 p.m., S. White Dickinson Library; Municipal Building Committee, 7 p.m., Town Hall

WEDNESDAY: Board of Health, 6 p.m., Center School; Community Preservation Committee, 6 p.m., Town Hall; Franklin County Technical School District Committee Superintendent Evaluation Subcommittee, 6:30 p.m., Superintendent’s Office; Franklin County Technical School District Committee, 82 Industrial Blvd., Turners Falls

THURSDAY: Frontier Regional Long Range Planning Committeee, 6:30 p.m., FRS

Williamsburg

TUESDAY: Brassworks Reuse Committee, 5 p.m.; Shade Tree Committee, 7 p.m., both at Town Offices

WEDNESDAY: School Building Committee, 3:30 p.m., at ATD Site; School Building Committee, 4:30 p.m., Helen E. James School; Woodland Trails, Water and Sewer Commission, both at 7 p.m., Town Offices

THURSDAY: Conservation Commission, Select Board, both at 7 p.m.,Town Offices

Worthington

TODAY: Administrative assistant, 1 to 7 p.m.; Accountant, 10 a.m. to 3 p.m.; Tax Collector, 5 to 7 p.m.; Sustainability Committee, 7 p.m., all at Town Hall; Fire Chief, 7 p.m., Fire Department

TUESDAY: Administrative assistant, 1 to 7 p.m.; Building Inspector, 6 p.m.; Board of Health, 6:30 p.m.; Assessors, Select Board, both at 7:30 p.m.; all at Town Hall

WEDNESDAY: Administrative assistant, 9 a.m. to 3 p.m.; Assistant tax collector, 9 a.m. to 4 p.m., Town Hall

THURSDAY: Administrative assistant, 9 a.m. to 3 p.m., Town Hall

SATURDAY: Town Clerk, 10 a.m. to 12:30 p.m., Town Hall.

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.