Daily Hampshire Gazette - Established 1786
Clear
41°
Clear
Hi 69° | Lo 45°

AREA MEETINGS

Amherst

TODAY: Housing Authority Board of Commissioners, 4:30 p.m., Ann Whalen Apartments

TUESDAY: Disability Access Advisory Committee, 11:15 a.m., Stavros; Cultural Council, 4:15 p.m., Jones Library; Regional School Committee Budget Subcommittee, 5:30 p.m., Regional Middle School; Agricultural Commission, 7 p.m.; Historical Commission, 7:15 p.m., both at Town Hall; Regional School Committee, 7 p.m., Regional High School

WEDNESDAY: Hampshire County Retirement System, 9 a.m., 99 Industrial Drive, Northampton; PVPC Joint Transportation Committee/Bicycle and Pedestrian Subcommittee, 9:15 a.m.; Joint Transportation Committee, 10:15 a.m., both at 60 Congress St., Springfield; FH-STOPP, 2:30 p.m., Easthampton Public Safety Complex; Jones Library Development Committee, 3:30 p.m., Jones Library; Kanegasaki Sister City Committee, 4 p.m., Bangs Community Center; LSSE Commission, 7:30 p.m., Police Department

THURSDAY: Zoning Board of Appeals, 6:30 p.m.; Finance Committee, 7 p.m., both at Town Hall

FRIDAY: Board of Registrars, 5:30 p.m., Town Hall

Belchertown

TUESDAY: Board of Assessors, 6 p.m.; Lakes Committee, 7 p.m.; Historical Commission, 7:30 p.m.; Planning Board, 7:30 p.m.; Board of Selectmen, 7:30 p.m., all at Town Hall

WEDNESDAY: Pathfinder Regional District Committee, 7 p.m., Pathfinder

Chesterfield

TUESDAY: Finance Committee, 6 p.m., Davenport; Senior Housing Committee, 7 p.m., Senior Center

WEDNESDAY: Assistant Assessor, 9 a.m.; Cultural Council, 6:30 p.m., both at Davenport; Hampshire County Retirement Board, 9 a.m., 99 Industrial Drive, Northampton; FH-STOPP, 2:30 p.m., Easthampton Public Safety Complex

THURSDAY: MassDOT Public Hearing/Resurfacing of Route 143, 7 p.m., Davenport

Cummington

TODAY: Assessors Clerk, 9 to 11 a.m.; Administrative Assistant to Select Board, 9 to 11 a.m., both at the Community House

TUESDAY: Administrative Assistant to Select Board, 9 to 11 a.m., the Community House

WEDNESDAY: Town Accountant, 9 a.m. to noon; Planning Board, 7 p.m., both at the Community House

THURSDAY: Council on Aging, 9 a.m.; Tax Collector, 6 p.m.; Town Clerk, 6 p.m.; Select Board, 7 p.m., all at the Community House

FRIDAY: Administrative Assistant to Select Board, 9 to 11 a.m., Community House

Deerfield

TUESDAY: Personnel Board, 6 p.m., Town Hall

WEDNESDAY: Board of Selectmen, 6:30 p.m.; Open Space Committee, 6:30 p.m., both at Town Hall

Easthampton

TUESDAY: Art Walk Committee, 10 a.m.; Cultural District Subcommittee, 3 p.m.; Light up the Arts Holiday Bash Committee, 5 p.m.; all at the Old Town Hall; White Brook Middle School Council, 5:30 p.m., at the school; Local Works, 3 p.m.; Historical Commission, 6 p.m.; Planning Board, 6 p.m.; School Committee, 6 p.m.; all at the Municipal Building; Housing Authority, 7 p.m., 112 Holyoke St.

WEDNESDAY: Board of Public Works, 5 p.m.; Board of Assessors, 5:30 p.m.; City Council Ordinance Subcommittee, 6 p.m.; City Council Finance Subcommittee, 6 p.m.; all at the Municipal Building; Parks and Recreation, 6:30, Parks and Recreation Office.

THURSDAY: Community Preservation Act Committee, 6:30 p.m., at Municipal Building; Easthampton High School Council, 2:15 p.m., Room 214; ECA+ Coordinating Committee, 5:30 p.m., Old Town Hall.

Goshen

TUESDAY: Administrative Assistant, 10 a.m. to 2 p.m., Town Offices

WEDNESDAY: Administrative Assistant, 10 a.m. to 2 p.m.; Tax Collector, 6 to 8 p.m., both at the town offices; Assistant Assessor, 8 a.m. to 2 p.m.; Board of Assessors, 6:30 to 8 p.m., both at the Town Hall; Chesterfield/Goshen School Committee, 5 p.m., New Hingham Elementary

THURSDAY: Administrative Assistant, 10 a.m. to 2 p.m., town offices

FRIDAY: Administrative Assistant, 10 a.m. to 2 p.m., town offices

Granby

TUESDAY: Zoning Board of Appeals, 6:15 p.m.; personnel Board, 7 p.m., both at 10-B West State St.; Conservation Commission, 7 p.m., Aldrich Hall

WEDNESDAY: Sally-Port Building Committee, 4 p.m.; Charter Days Committee, 7 p.m., both at the Public Safety Complex

THURSDAY: Master Plan Committee, 5:30 p.m., Aldrich Hall; East Meadow School Council, 2:45 p.m., East Meadow School

FRIDAY: Board of Registrars, 5:45 p.m., Town Annex

Hadley

TUESDAY: Library Renovation Committee, 6 p.m., Goodwin Memorial Library; Board of Health, 7 p.m., Town Hall; Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall; Library Board of Trustees, 7 p.m., Goodwin Memorial Library

WEDNESDAY: School Committee, 4:15 p.m., Hadley Elementary School; Housing Authority, 7 p.m., Golden Court; Select Board Tax Classification Public Hearing, 7 p.m., Town Hall; Select Board, 7:30 p.m., Town Hall

THURSDAY: Hopkins Academy 350th Committee, 6:30 p.m., Hopkins Academy cafeteria

Hatfield

TUESDAY: Local Cultural Council, 6 p.m.School Committee, 6:30 p.m., both at Smith Academy; Selectmen/Planning Board, 9 a.m.; Conservation Commission, 7 p.m., both at Memorial Town Hall; Parent Advisory Council, 6:30 p.m., Elementary School

WEDNESDAY: Planning Board/PVPC, 7 p.m., Smith Academy

Leverett

TUESDAY: Select Board, 7 p.m., Town Hall

WEDNESDAY: Planning Board, 7:30 p.m., Town Hall; Library Trustees, 7:30 p.m., library

FRIDAY: Board of Registrars, 5 p.m., Town Hall

Northampton

TUESDAY: Bicycle & Pedestrian Subcommittee, 7:30 a.m., City Hall, room 10; Board of Assessors, 1 p.m., Council Chambers; Leeds School Council Open Meeting, 6:30 p.m., Leeds School Library, 21 Florence St.; Northampton High School PTO, 7 p.m., NHS Library, 380 Elm St.

WEDNESDAY: PVPC Bicycle and Pedestrian Subcommittee, 9:15 a.m., followed by PVPC Joint Transportation Committee, 10:15 a.m., PVPC, second floor, 60 Congress St., Springfield; Public Auction, 12 p.m., 21 Hatfield Road; Agriculture Commission, 4 p.m., City Hall, room 10; Board of Public Works, 5:30 p.m., DPW Administrative Offices, 125 Locust St.

THURSDAY: Connecticut River Channel Markers Committee, 8:30 a.m., City Hall, second floor; Triad, 1 p.m., Council on Aging, 67 Conz St.; Prevention Coalition, 2:30 p.m., Department of Public Health, Western Regional Office, 16 Service Center Road; Board of Health, 5 p.m., City Hall hearing room; City Council, 7 p.m., Council Chambers

Pelham

TUESDAY: Regional School Committee, 7 p.m., Regional High School; Board of Health, 7 p.m.; Board of Assessors, 7:30 p.m., both at the Rhodes BuildingCultural Council, 7:30 p.m., library

WEDNESDAY: PVPC Joint Transportation Committee/Bicycle and Pedestrian Subcommittee, 9:15 a.m.; Joint Transportation Committee, 10:15 a.m., both at 60 Congress St., Springfield; Council on Aging, 12:30 p.m., Senior Center; Select Board, 6 p.m., Rhodes Building; Zoning Board of Appeals, 7:30 p.m., Community Hall; Cultural Council, 7:30 p.m., library

FRIDAY: Town Clerk, 10:30 a.m. to 1:30 p.m.; Board of Registrars, 5 p.m., both at the Rhodes Building

THURSDAY: Conservation Commission, 7 p.m., Rhodes Building

Plainfield

TUESDAY: Library Trustees, 7 p.m., library; Police Chief, 7 p.m., Police Station; Select Board, 7 p.m., Town Hall

WEDNESDAY: Treasurer, 8 a.m.; Accountant, 9 a.m.; Assessors, 9 a.m., all at town offices; Zoning Board of Appeals, 7 p.m.; Planning Board, 7:30 p.m., both at the Town Hall

THURSDAY: Tax Collector, 6 p.m.; Town Clerk, 6 p.m., town offices; Firefighters, 7 p.m., fire station

SATURDAY: Police Chief, 10 a.m., police station

Shutesbury

TODAY: Energy Committee, 7 p.m., Town Hall

TUESDAY: Community Development Strategy Informational, 6 p.m.; Zoning Board of Appeals, 8 p.m., both at Town Hall; Library trustees, 7:30 p.m., Spear Library

WEDNESDAY: 250th Anniversary Committee, 9:30 a.m.; Council on Aging, 6:30 p.m.; Planning Board, 8 p.m., all at Town Hall

THURSDAY: Council on Aging Transportation Subcommittee, 4 p.m., Town Hall; School Committee Policy Subcommittee, 6 p.m.; School Committee, 7 p.m., both at the elementary school

FRIDAY: Board of Registrars, 5 p.m., Town Hall

SATURDAY: Lake Wyola Advisory Committee, 9 a.m., Town Hall

South Hadley

TODAY: Planning Board, 6:30 p.m., Town Hall

TUESDAY: Master Plan Implementation Committee, 3 p.m. and 7 p.m.; Community and Economic Development Commission, 3:30 p.m., all at Town hall; Ledges Golf Course Commission, 5:30 p.m., police station

WEDNESDAY: FH-STOPP, 2:30 p.m., Easthampton Public Safety Complex; Long Range Planning Hilltown Cooperative School, 5:30 p.m.; Board of Trustees Hilltown Cooperative School, 6:30 p.m., both at 132 Main St., Haydenville; Personnel Board, 5:30 p.m., police station; Conservation Commission, 6:45 p.m., Town Hall

THURSDAY: Fire District 2 Water Commissioners, 5:15 p.m., fire station 2

Southampton

TODAY: Conservation Commission, 7 p.m., Town hall

WEDNESDAY: PPP Board, 6:30 p.m., highway garage

Sunderland

TUESDAY: Frontier Regional School Committee, 6:30 p.m., Frontier Regional; Planning Board, town offices

WEDNESDAY: ZBA Public Hearing, 7:30 p.m., town offices; Selectmen, 7 p.m., Deerfield town office; Franklin County Tech School Committee, 7 p.m., FCTS

THURSDAY: Community Preservation Committee, 7 p.m., town offices; Water Commissioners, 6:30 p.m., Old Fire Station

Westhampton

TUESDAY: Administrative Assistant; 9 a.m. to noon, Town Hall; Zoning Board of Appeals, 7 p.m.; Planning board, 7:30 p.m., both at the Annex

WEDNESDAY: Assistant Assessor, 9 a.m. to noon; Building Inspector, 6:30 p.m.; Board of Assessors, 7 p.m.; Tax Collector, 7 p.m., all at the Annex; Capital Planning Committee, 6 p.m., Town Hall

THURSDAY: Administrative Assistant; 9 a.m. to noon, Town Hall; Tax Collector, 9 a.m., Annex

FRIDAY: Town Clerk, 8 a.m. to noon, Town Hall

Whately

TODAY: Snowmobile Club, 7 p.m., Town Hall

TUESDAY: Recreation Commission, elementary school; Finance Committee, 6 p.m.; Selectmen, 7 p.m., both at Center School; Frontier Regional School Committee, 6:30 p.m., Frontier Regional

WEDNESDAY: Community Preservation Committee, 6 p.m., Town Hall; Franklin County Tech School Committee, 7 p.m., FCTS

Williamsburg

TUESDAY: Assessors, 10 a.m. and 7 p.m.; Brassworks Reuse Committee, 5 p.m.; Energy Committee, 7 p.m., all at the town offices

WEDNESDAY: Woodland Trails, 7 p.m.; Water and Sewer Commission, 7 p.m., both at the town offices

THURSDAY: School Building Committee, 5:30 p.m.; Finance Committee, 7 p.m.; Board of Selectmen, 7 p.m., all at the town offices

Worthington

TUESDAY: Administrative Secretary, 1 to 5 p.m.; Assessors, 7:30 p.m.; Select Board, 7:30 p.m.; Building Inspector, 6 p.m.; Board of Health, 6:30 p.m., all at Town Hall

WEDNESDAY: Assistant Tax Collector, 9 a.m., Town Hall

SATURDAY: Town Clerk, 10 a.m., Town Hall.

Comments
Legacy Comments0
There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.