Daily Hampshire Gazette - Established 1786
Cloudy
64°
Cloudy
Hi 67° | Lo 57°

Western Massachusetts Tournaments

Boys Soccer

Division 1

Semifinals

Wednesday, Nov. 6

At Springfield Central

West Springfield 0, Amherst Regional 0 (West Springfield won 3-1 in penalty kicks)

Ludlow 3, Pittsfield 0

Finals

Time, date, place TBA

No. 1 Ludlow (15-2-3) vs. No. 3 West Springfield (14-3-3)

Division 3

Semifinals

Wednesday, Nov. 6

At Szot Park, Chicopee

Belchertown 2, Hampshire 1

Mount Greylock 1, Monument Mountain 1 (Greylock won 5-4 in PKs)

Finals

Time, date, place TBA

No. 1 Belchertown (18-2-0) vs. No. 2 Mount Greylock (13-3-4)

Division 4

Semifinals

Wednesday, Nov. 6

At Northampton

Monson 6, Lenox 0

Hopkins 2, Gateway 1

Finals

Time, date, place TBA

No. 1 Hopkins (18-1-1) vs. No. 2 Monson (9-2-9)

Girls Soccer

Division 1

Semifinals

Thursday, Nov. 7

at Springfield Central

Belchertown (No. 1, 18-0-1) vs. Pittsfield (No. 5, 16-3-1), 5:30

Minnechaug (No. 2, 13-4-2) vs. East Longmeadow (No. 6, 11-6-2), 7:30

Finals

Time, date, place TBA

Semifinal winners

Division 3

Semifinals

Thursday, Nov. 7

at Szot Park, Chicopee

Hampshire (No. 1, 13-1-3) vs. Granby (No. 4, 15-3-1), 7

Easthampton (No. 6, 12-1-4) vs. Athol (No. 10, 9-7-4), 5

Final

Time, date, place TBA

Semifinal winners

Division 4

Semifinals

Friday, Nov. 8

at Szot Park, Chicopee

Monson (No. 1, 15-2-2) vs. Smith Academy (No. 5, 13-4-2), 5

Cathedral (No. 2, 10-6-3) vs. Gateway (No. 3, 12-3-4), 7

Final

Time, date, place TBA

Semifinal winners

Field Hockey

Division 1

Semifinals

At West Springfield

Wednesday, Nov. 6

Longmeadow 2, Agawam 1

Thursday, Nov. 7

Minnechaug (No. 2, 13-6) vs. Northampton (No. 3, 13-4-2), 7

Final

Saturday, Nov. 9

At West Springfield

No. 1 Longmeadow (18-1) vs. Minnechaug/Northampton, time TBA

Division 2

Semifinals

At West Springfield

Wednesday, Nov. 6

Smith Academy 3, Greenfield 0

Thursday, Nov. 7

Mohawk (No. 3, 9-7-4) vs. Frontier (No. 2, 14-4-1), 5

Final

Saturday, Nov. 9 (At West Springfield)

No. 1 Smith Academy (13-5-1) vs. Mohawk/Frontier, time TBA

Girls Volleyball

Division 2

Semifinals

Thursday, Nov. 7

Chicopee Comp (No. 3, 16-4) at Amherst (No. 2, 11-6), 6:30

Longmeadow (No. 4, 13-7) at Minnechaug (No. 1, 16-3), 6:30

Final

Saturday, Nov. 9

At Holyoke Community College

Semifinal winners, 6:30

Division 3

Semifinals

Wednesday, Nov. 6

Frontier 3, Lee 0

Athol 3, Sabis 1

Final

Saturday, Nov. 9

At Holyoke Community College

No. 1 Frontier (17-4) vs. No. 3 Athol (20-1), 4

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.