Daily Hampshire Gazette - Established 1786
Clear
26°
Clear
Hi 37° | Lo 21°

High School Sports

WMass Tournament Scores/Schedules

Western Massachusetts Tournaments Boys soccer Division 1 Semifinals Thursday, Nov. 12 At Springfield Central HS No. 7 Longmeadow (9-5-6) vs. No. 3 Amherst (11-3-5), 5 No. 1 Westfield (12-3-3) vs. No. 4 Agawam (12-3-4), 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Division 3 Semifinals Tuesday, Nov. 10 At Szot Park, Chicopee Frontier 1, Belchertown 0 Wednesday, Nov. 11 At Szot Park, Chicopee Palmer 4, Monument Mountain 0 Final Date, time, place TBA No. 5 Frontier (14-3-2) vs. No. 6 Palmer (15-5) Division 4 Semifinals 0

WMass Tournament Scores/Schedules

Western Massachusetts Tournaments Boys soccer Division 1 Semifinals Thursday, Nov. 12 At Springfield Central HS No. 7 Longmeadow (9-5-6) vs. No. 3 Amherst (11-3-5), 5 No. 1 Westfield (12-3-3) vs. No. 4 Agawam (12-3-4), 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Division 3 Semifinals Tuesday, Nov. 10 At Szot Park, Chicopee Frontier 1, Belchertown 0 Wednesday, Nov. 11 At Szot Park, Chicopee No. 7 Monument (9-6-4) vs. No. 6 Palmer (14-5-0), 6 Final Date, time, place TBA No. 5 Frontier (14-3-2) vs. TBA Division 0

WMass Tournament Scores/Schedules

Football Division 4 1. Agawam (7-0) 2. South Hadley (5-3) 3. Chicopee Comp (5-2) 4. Wahconah (5-3) Semifinals Friday, Nov. 6 Agawam 48, Wahconah 14 Chicopee Comp 43, South Hadley 29 Final Date, time, place TBA Agawam vs. Chicopee Comp Division 5 1. Hoosac Valley (8-0) 2. Pittsfield (6-2) 3. Taconic (6-2) 4. Frontier (7-1) Semifinals Friday, Nov. 6 Hoosac 28, Frontier 6 Taconic 19, Pittsfield 12 Final Date, time, place TBA Hoosac vs. Taconic Boys soccer Division 1 1. Westfield (11-3-3) 2. Minnechaug (9-2-7) 0

WMass Tournament Scores/Schedules

Football Division 4 1. Agawam (7-0) 2. South Hadley (5-3) 3. Chicopee Comp (5-2) 4. Wahconah (5-3) Semifinals Friday, Nov. 6 Wahconah at Agawam, 7 Chicopee Comp at South Hadley, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Division 5 1. Hoosac Valley (8-0) 2. Pittsfield (6-2) 3. Taconic (6-2) 4. Frontier (7-1) Semifinals Friday, Nov. 6 Frontier at Hoosac, 7 Taconic at Pittsfield, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Boys soccer Division 1 1. Westfield (11-3-3) 2. Minnechaug (9-2-7) 3. Amherst (10-3-5) 0

Live WMass Tournament Scoreboard: Wednesday, Nov. 5

Football Division 4 1. Agawam (7-0) 2. South Hadley (5-3) 3. Chicopee Comp (5-2) 4. Wahconah (5-3) Semifinals Friday, Nov. 6 Wahconah at Agawam, 7 Chicopee Comp at South Hadley, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Division 5 1. Hoosac Valley (8-0) 2. Pittsfield (6-2) 3. Taconic (6-2) 4. Frontier (7-1) Semifinals Friday, Nov. 6 Frontier at Hoosac, 7 Taconic at Pittsfield, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Boys soccer Division 1 1. Westfield (11-3-3) 2. Minnechaug (9-2-7) 3. Amherst (10-3-5) 0

Western Massachusetts Tournament Schedules

Football Division 4 1. Agawam (7-0) 2. South Hadley (5-3) 3. Chicopee Comp (5-2) 4. Wahconah (5-3) Semifinals Friday, Nov. 6 Wahconah at Agawam, 7 Chicopee Comp at South Hadley, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Division 5 1. Hoosac Valley (8-0) 2. Pittsfield (6-2) 3. Taconic (6-2) 4. Frontier (7-1) Semifinals Friday, Nov. 6 Frontier at Hoosac, 7 Taconic at Pittsfield, 7 Final Date, time, place TBA Semifinal winners Boys soccer Division 1 1. Westfield (11-3-3) 2. Minnechaug (9-2-7) 3. Amherst (10-3-5) 0

Live Local Scoreboard: Wednesday, Oct. 28

Wednesday’s results HIGH SCHOOLS Boys soccer Renaissance 2, Granby 1 Gateway 3, Sci-Tech 2 Ware at Smith Vocational, ccd Girls soccer Gateway 3, Hopkins 1 Granby 2, Agawam 0 Athol 3, Frontier 2 Girls volleyball Dean Tech 3, Smith Vocational 1 Sabis 3, Easthampton 0 PREP SCHOOLS Boys soccer Wilbraham & Monson 2, Williston 1 Girls soccer Williston at Kent, ppd Field hockey Williston 7, Wilbraham & Monson 0 Boys water polo Choate 17, Williston 13 COLLEGES Men’s soccer Amherst 1, Trinity 1 (2OT) Field 0

Live Local Scoreboard: Tuesday, Oct. 27

Tuesday’s results HIGH SCHOOLS Girls soccer Smith Voke 10, Commerce 0 Holyoke Catholic 1, Central 1 Northampton 2, Westfield 0 Palmer 2, Hampshire 1 Field hockey Mohawk 1, Smith Academy 1 Northampton 1, Palmer 0 Westfield 3, Amherst 0 Gymnastics Westfield 130.475, Minnechaug 129.85, Hampshire 126.875 Boys cross country Cathedral 15, Gateway 46 McCann def. Hopkins Amherst 23, Northampton 32 Mohawk 20, Granby 35 Frontier 21, Palmer 38 Frontier 26, Monson 31 Agawam 15, South Hadley 50 West Springfield 19, Belchertown 40 West Springfield 15, 0

Live Local Scoreboard: Monday, Oct. 26

Monday’s results HIGH SCHOOLS Boys soccer Granby 5, Sci-Tech 2 Renaissance 2, Smith Academy 1 Hampshire 2, Palmer 1 Hopkins 1, Easthampton 1 Minnechaug 1, Amherst 1 Belchertown 3, West Springfield 0 Girls soccer Hopkins 2, Mohawk 1 Granby 2, Easthampton 0 Gateway 4, Ware 0 Chicopee Comp 2, Smith Academy 0 Belchertown 6, Pioneer Regional 0 South Hadley 2, Athol 0 Amherst 2, Holyoke 2 Field hockey Frontier 2, Mahar 1 South Hadley 3, Palmer 0 Girls volleyball Frontier 3, Minnechaug 1 Smith Vocational 0

Live Local Scoreboard: Friday, Oct. 23

Friday’s results HIGH SCHOOLS Football Northampton 48, Commerce 12 Pittsfield 50, Amherst 18 South Hadley 47, Chicopee 12 Frontier 42, Greenfield 0 Smith Voke 22, Mohawk 20 (OT) Belchertown 34, Athol 28 (OT) Boys soccer Westfield 3, Gateway 0 Palmer 2, Smith Academy 0 Girls soccer Wahconah 2, Easthampton 0 Renasissance 4, Smith Voke 2 Northampton 3, Longmeadow 2 Holyoke 2, Holyoke Catholic 0 Hampshire 1, Sabis 1 Chicopee 6, Amherst 0 Granby 3, Athol 0 Field hockey Northampton 2, West Springfield 1 South Hadley 0